Chroń się przed przepięciami

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 19.06.2017, w kategorii:

W domach gromadzimy coraz droższe i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia elektryczne i fotowoltaiczne. Sprzęt podłączony do instalacji elektrycznej narażony jest na występowanie przepięć, które mogą powodować uszkodzenie lub zniszczenie.  Aby się przed nimi skutecznie chronić warto zapoznać się z poradnikiem „Zabezpieczenia przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych” przygotowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU).

Współczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia elektryczne są podatne na uszkodzenia powstałe w wyniku przepięć. Terminem tym określa się nagłą zmianę parametrów prądu elektrycznego powstałą wskutek nagłego
i krótkotrwałego napięcia w sieci elektroenergetycznej, które przekroczyło maksymalną dopuszczalną wartość. Prowadzi to do uszkodzenia lub zniszczenia podłączonych do sieci urządzeń. Warto wiedzieć, że do przyczyn przepięć zalicza się nie tylko wyładowania atmosferyczne, ale upalenie się przewodu neutralnego, awarie instalacji elektrycznych i w zakładach energetycznych oraz nielegalne lub nieumiejętne podłączenia się do instalacji.

Aby się skutecznie chronić przed skutkami przepięć warto zapoznać się
z wydawnictwem PIU „Zabezpieczenie przed skutkami przepięć i wyładowań”. Dokument ma na celu podniesienie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed przepięciami. Znajdują się w nim informacje dotyczące podstawowych założeń ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej, analizy ryzyka i wyboru odpowiednich urządzeń zabezpieczających oraz podstawowe zasady ich instalacji i konserwacji. Omówione zostały również najczęściej popełniane błędy oraz ich skutki. Dokument w całości dostępny jest tutaj.

Koszt wymiany domowych sprzętów zniszczonych wskutek przepięcia może być bardzo wysoki, dlatego należy chronić się przed taką ewentualnością montując odpowiednie zabezpieczenia oraz poszerzając polisę mieszkaniową
o ochronę na wypadek przepięć.

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Wypadki a stawki OC” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Wypadki a stawki OC” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Nowość w systemie – skanowanie kodów QR

Nowość w systemie – skanowanie kodów QR

Allianz ulepsza ofertę autocasco

Allianz ulepsza ofertę autocasco