Aktualności23 grudnia 2019

Rynek ubezpieczeń: coraz więcej pieniędzy dla klientów

Najświeższy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) rzuca ciekawe światło na aktualny stan w jakim znajduje się polski rynek ubezpieczeń. Coraz więcej pieniędzy idzie na świadczenia i odszkodowania, a jednocześnie ubezpieczyciele zbierają niższe składki. Jaki jest stan polskich ubezpieczeń?  

Od stycznia do września 2019 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym i klientom w sumie 30,7 mld zł. W tym samym okresie zebrali blisko 47 mld zł składek – to o 1,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie ubezpieczyciele posiadają 67 mld zł aktywów – to środki wspierające gospodarkę i finanse publiczne poprzez krajowe obligacje i inne papiery o stałej kwocie dochodu. 15 mld zł to środki zainwestowane długoterminowo w akcje spółek z GPW i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu.

Ile odszkodowań i świadczeń dostali klienci?

Ciekawostka statystyczna: każda godzina pracy ubezpieczycieli oznacza ponad 4,5 mln zł odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych. A jak to wygląda sumarycznie? Po trzech kwartałach 2019 r. ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 30,7 mld zł.  Ponad 14 mld zł z tej kwoty dotyczyło ubezpieczeń na życie, a 11 mld zł – ubezpieczeń komunikacyjnych. Rosną wydatki na ubezpieczenia związane z żywiołami, ale jeszcze bardziej rośnie wartość odszkodowań wypłacanych za związane z nimi szkody – wzrosły one aż o 23%! Kwota odszkodowań z tytułu żywiołów sięgnęła 1,2 mld zł.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, to wartość odszkodowania i świadczeń wypłacone z OC wyniosła 7 mld zł (wzrost o 6 proc.), a z AC – 4,1 mld zł (wzrost o 12,6 proc.). O 3,1% wzrosła tez średnia wartość szkody z umowy OC, osiągając 7656 zł. Co ciekawe, średnia składka z rocznej umowy OC w III kwartale 2019 r. wyniosła 562,8 zł i była niższa o 3,3% w skali roku.

Wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 14,2 mld zł (spadek o 10,6 proc.).

Rynek ubezpieczeń – ile składek zebrali ubezpieczyciele?

Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (nie licząc komunikacyjnych) wyniosła 13,4 mld zł (o 8,4% więcej niż rok wcześniej). Według danych PIU największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia związane z żywiołami i innymi szkodami rzeczowymi. W I-III kwartale osiągnęły one wartość aż 5 mld zł.

W kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych koszt średniej składki OC w omawianym okresie kształtował się na poziomie 562,8 zł. To o 3,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła prawie 16 mld zł (spadek o 3,1 proc.).

Wyniki finansowe ubezpieczycieli

Mniejsza liczba zebranych składek nie oznacza mniejszych zysków. Wprost przeciwnie – ubezpieczyciele życiowi przez trzy kwartały 2019 r. wypracowali 2 mld zł zysku (o 5 proc. więcej niż rok wcześniej), a ubezpieczyciele majątkowi – 3,9 mld zł (o 6,2 proc. więcej niż rok wcześniej). Trzeba jednak zauważyć, że aż 1,3 mld zł z tego wyniku to dywidenda z PZU Życie SA do PZU SA, ujęta już w zeszłorocznym zysku netto ubezpieczycieli życiowych. Wynik techniczny ubezpieczycieli życiowych wyniósł 2,5 mld zł (o 5,6% wyższy niż rok wcześniej), a ubezpieczycieli majątkowych 2,1 mld zł (spadek o 10,7% w stosunku do ub. roku). Należny od polskich ubezpieczycieli podatek dochodowy na koniec III kw. 2019 r. wyniósł 1 mld zł, a podatek od aktywów – ok. 540 mln zł.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 24 lutego 2017

luty 2017

Czytaj dalej
Aktualności 14 kwietnia 2016

Ubezpieczenie domu od pożaru

Czytaj dalej
Aktualności 31 października 2017

Media o nas – październik 2017

Czytaj dalej
Aktualności 5 października 2017

Politycy o podwyżkach OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę