PZU z certyfikatem prostej polszczyzny

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 27.10.2017, w kategorii:

Dokument zawierający Ogólne Warunki Ubezpieczenia PZU W Razie Wypadku został wyróżniony „Certyfikatem prostej polszczyzny”. To pierwsze takie wyróżnienie dla firmy ubezpieczeniowej i tekstu o charakterze prawnym. Certyfikaty przyznają językoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego firmom i instytucjom za teksty, które spełniają wymagania standardu prostego języka.

PZU jako pierwszy ubezpieczyciel otrzymał „certyfikat prostej polszczyzny”. Wyróżnienie zostało przyznane za dokument zawierający Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) PZU W Razie Wypadku.

W dokumencie certyfikującym Marek Maziarz z Pracowni Prostej Polszczyzny, wyjaśnia, że OWU PZU czyta się tak łatwo, jak popularne gazety. Co ważne, w dokumencie nie ma niepotrzebnego wielosłowia i żargonu. Jest on dobrze zredagowany i charakteryzuje go dynamiczny, nastawiony na czytelnika, styl. Ekspert oświadcza, że dokument powinien być zrozumiały dla osób, które ukończyły szkołę średnią.

Idea certyfikatów prostej polszczyzny jest wyróżnianie firm, instytucji i urzędów za teksty spełniające kryteria standardu prostego języka. Chodzi o to, aby język pism przez nie sporządzanych był jasny i zrozumiały. Materiały poddawane są rygorystycznej ocenie jakościowej.

Zrozumieć OWU

W OWU ubezpieczyciel w precyzyjny sposób określa wszystkie zasady ochrony oraz okoliczności, w których poszkodowanemu będzie przysługiwało odszkodowanie. Dlatego zapoznanie się z tym dokumentem jest niezwykle ważne jeszcze na etapie wyboru polisy.

Zrozumienie postanowień dokumentu jest więc kluczową kwestią. Ze względu na prawny charakter OWU bywają napisane trudnym specjalistycznym językiem. Jednak część ubezpieczycieli stara się to zmienić i konstruuje znacznie prostsze dokumenty. Towarzystwom zależy, aby każdy ich klient zrozumiał zapisane w tekście zasady ubezpieczenia i tym samym mieć pewność, w jakich okolicznościach otrzyma odszkodowanie. Jednym z ubezpieczycieli, którzy o produktach starają się mówić jasno i zrozumiale jest PZU, czego najlepszym potwierdzeniem jest otrzymany Certyfikat prostej polszczyzny.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jazda bez OC coraz droższa i mniej akceptowalna

Jazda bez OC coraz droższa i mniej akceptowalna

Rzecznik Finansowy wyjaśnia: pasażer winny szkodzie, kierowca może za nią odpowiadać

Rzecznik Finansowy wyjaśnia: pasażer winny szkodzie, kierowca może za nią odpowiadać

luty 2015

luty 2015