Aktualności25 maja 2016

Prezes PIU mówi o trudnej przyszłość branży ubezpieczeniowej

Nowe regulacje dotyczące wypłacalności zakładów ubezpieczeniowych oraz wciąż nieuregulowana kwestia zadośćuczynienia za szkody osobowe to wyzwania, z którymi musi zmierzyć się branża ubezpieczeniowa w najbliższym czasie.

 

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU) mówi, że w najbliższe przyszłość branża ubezpieczeniowa będzie musiała się zmierzyć z dużymi wyzwaniami regulacyjnymi.

 

  • Przed branżą ubezpieczeniową trudne momenty. Najważniejszym obszarem, z jakim musi się zmierzyć, są wyzwania regulacyjne. Zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące wypłacalności zakładów ubezpieczeń. Związane jest to m. in. z dyrektywą Solvency II, która zwiększa obowiązki zakładów ubezpieczeń w zakresie gospodarki finansowej i bezpieczeństwa działania na rynku finansowym – podkreśla prezes Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU) Jan Grzegorz Prądzyński.

 

Kolejnym wyzwaniem dla branży ubezpieczeniowej jest wciąż nieuregulowana kwestia zadośćuczynienia za szkody osobowe. Jak wskazują dane UFG, wysokość świadczeń wypłaconych przez ubezpieczycieli z tytułu komunikacyjnych szkód osobowych w 2015 r. wzrosła o 12%. Uwagę należy zwrócić także na fakt, że w ostatnich latach dwukrotnie wzrósł udział szkód osobowych w wypłatach, choć liczba rannych i zabitych w wypadkach komunikacyjnych zmalała o blisko 40%. Co więcej, rynek ubezpieczeń od lat zmaga się z problemem nieprzewidywalności poziomu wypłat za szkody osobowe. Zdaniem prezesa PIU wszystko to znacząco wpływa na wyniki towarzystw ubezpieczeniowych. Odnotowane w zeszłym roku straty techniczne w ubezpieczeniach OC, przekroczyły ponad 1 mld zł, to z kolei przekłada się na stopniowe podnoszenie cen polis.

 

  • Zakłady muszą dostosować składkę do składki swoich kosztów. Straty branży wynikają ze znaczącego wzrostu odszkodowań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Polsce płacimy w tej chwili jedną z najniższych składek za OC komunikacyjne w Europie. Dlatego oferowane usługi muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji rynkowej – podkreśla prezes PIU

 

Warto także pamiętać, że wszystkie obserwowane w branży ubezpieczeniowej zmiany mają na celu dostosować się do potrzeb rynku, tak aby skuteczniej zabezpieczać interesy konsumentów, czyli ubezpieczonych.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę