Aktualności8 grudnia 2016

EKUZ nie wystarcza na zagranicznym stoku

Mimo, że polskie góry gwarantują narciarzom coraz lepsze warunki jazdy, to z roku na rok niezmiennie rośnie liczba osób wybierających zagraniczne stoki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podczas aktywnego wypoczynku zimowego samo ubezpieczenie zdrowotne z NFZ może okazać się niewystarczające.

W tym roku do końca listopada Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wydał już w całej Polsce ponad 2 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nadal wielu posiadaczy karty EKUZ jest przekonana, że zagwarantowali sobie wystarczającą pomoc w razie wypadku na zagranicznym stoku. Niestety to błąd, którego konsekwencje mogą być kosztowne. Bezpłatną kartę EKUZ warto mieć, lecz nie daje ona gwarancji otrzymania bezpłatnej pomocy w każdej sytuacji.

Niezbędnym uzupełnieniem gwarantującym pełną ochronę na stoku jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, w które warto zainwestować.

Warto wiedzieć, że w krajach cieszących się największą popularnością wśród miłośników zimowych szaleństw, pomoc medyczna udzielana na stoku jest odpłatna. Ratownictwo górskie, transport medyczny do Polski czy leczenie w prywatnej placówce – we wszystkich tych sytuacjach EKUZ nie zapewnia refundacji kosztów i za udzieloną pomoc poszkodowany narciarz będzie musiał zapłacić samodzielnie. Poszkodowany musi także przygotować się na pokrycie kosztów badań specjalistycznych, jeśli muszą być wykonane. Dla przykładu po wypadku na włoskim stoku za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi przygotować się na wydatek ok. 36 Euro za wizytę.  

Dodatkowe ubezpieczenie może pokryć wszystkie te koszty w 100%, ponadto zapewni o wiele bardziej rozbudowany pakiet ochronny.

Ostateczny zakres ochrony ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby wybierającej się w zagraniczną podróż. W tym kontekście trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: kupując polisę na wyjazd narciarski należy koniecznie poinformować ubezpieczyciela o rodzaju sportów, które zamierza się uprawiać.

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę