Strefa Agenta21 grudnia 2016

Mówi się w branży …

Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych ubezpieczeniowych komentarzy, które można było usłyszeć. Z racji, że zbliża się koniec roku, a temat podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych cały czas jest numerem jeden, komentarze mają głównie charakter podsumowujący sytuację w branży.  

 1.Wiceminister finansów Piotr Nowak poinformował, że po trzech kwartałach tego roku strata ubezpieczycieli w ubezpieczeniach komunikacyjnych sięgnęła 806 mln zł.

W ostatnich latach wynik ubezpieczycieli w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych jest zdecydowanie ujemny, co oznacza, że zakłady ponoszą straty na tej działalności. Za ostatnie lata strata ta kształtowała się następująco: za trzy kwartały 2016 roku, czyli obecnie, jest 806 mln zł straty. W 2015 był 1 mld 56 mln zł straty, w 2014 roku 782 mln zł straty.

Źródło: Wyborcza

 2.Szefowa marketingu firmy UNIQA prognozuje poprawę sytuacji branży polis komunikacyjnych w przyszłym roku.

Można przypuszczać, że tegoroczna strata branży z polis OC/AC ponownie przekroczy 1 mld zł, jak było to już za 2015 r. Dopiero od przyszłego roku spodziewamy się poprawy sytuacji, ale nie oznacza to osiągnięcia rentowności.

Źródło: Wyborcza

3.Szef parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego – Adam Abramowicz – zaapelował do uczestników posiedzenia, aby przygotowali swoje propozycje zmian prawnych, które pozwoliłyby zastopować podwyżki stawek w OC.

„Musimy zobaczyć, czy da się ten problem rozwiązać, bo jeśli nie pochylimy się nad nim, to skutki dla Polaków, dla polskiej gospodarki, a także dla towarzystw ubezpieczeniowych, mogą być opłakane. Należy zrobić wszystko, aby zatrzymać wzrost składek, albo nawet doprowadzić do ich zmniejszenia. Jeżeli to nie nastąpi, Polacy będą jeździli bez ubezpieczeń, ponieważ będą do tego zmuszeni – zarówno zwykli Polacy dojeżdżający do pracy, jak i przedsiębiorcy”

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

4.Aleksander Daraszewski, radca prawny z biura Rzecznika Finansowego tymi słowami wypowiedział się na temat zahamowania wzrostu cen OC i AC:

Nie zgadzam się zaś, aby celem zahamowania zwyżek ograniczać świadczenia wypłacane ofiarom wypadków, bo de facto oznaczałoby to wypaczenie roli tego ubezpieczenia, które jest przeznaczone przede wszystkim dla ochrony poszkodowanych. (…) Nie można bowiem pod wpływem chwili stosować rozwiązań, które uderzają w najbardziej poszkodowaną grupę osób, za cenę obniżek stawek dla wszystkich kierowców. Tu z kolei, aby uniknąć znacznych wahań składek w przyszłości potrzebne są rozwiązania, które z jednej strony nie ograniczają uprawnień poszkodowanych, za to z drugiej dają większą niż dzisiaj przewidywalność w wypłatach, szczególnie jeżeli chodzi o zadośćuczynienia ze szkód osobowych”

Źródło: Puls Biznesu

5.Wiceprezes PIU Andrzej Maciążek, wymienił zdarzenia, które w znacznym stopniu wpłynęły na sytuację rynku majątkowego w 2016 r.

Kluczowymi zdarzeniami w 2016 r. na rynku majątkowym były duże szkody związane z uprawami rolnymi. Wzrost wypłat w grupie tzw. pozostałych szkód rzeczowych to rok do roku aż 77%, a ich kwota przekroczyła 1,2 mld zł. Ponad połowę tych środków ubezpieczyciele wypłacili rolnikom, dzięki czemu możliwe było zrekompensowanie strat w uprawach, wywołanych głównie przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Źródło: Forsal

6.Natomiast prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński, podsumował aktualną sytuację na rynku polis komunikacyjnych.

Ubezpieczenia OC pozostają nierentowne, natomiast na rynku widać wyraźny wzrost składki. Ma on ekonomiczne uzasadnienie, co w swoich wypowiedziach podkreślali ostatnio m.in. przedstawiciele UOKiK. Warto podkreślić, że wzrost wysokości składek obliguje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw finansowych, co w znacznym stopniu niweluje wpływ wzrostu składki na bieżący wynik. Oczywiście, wzrost składki powinien mieć wpływ na poprawę wyniku w dłuższym okresie, natomiast w krótkim czasie widoczne są przede wszystkim działania na rzecz bezpieczeństwa klientów, co potwierdzają wyższe rezerwy.

Źródło: Forsal

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 23 września 2015

Spox, czyli wakacje z Superpolisa.pl

Czytaj dalej
Strefa Agenta 31 października 2018

Media o nas – październik 2018

Czytaj dalej
Strefa Agenta 20 marca 2016

Media o nas – Marzec 2016

Czytaj dalej
Strefa Agenta 31 lipca 2018

Media o nas – lipiec 2018

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę