Aktualności27 listopada 2015

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

W Polsce posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które jest znane jako OC. Nie oznacza to jednak, że wszyscy obywatele zgodnie przestrzegają tego przepisu i posiadają taką ważną polisę. Ci, którzy jej nie mają, mogą się już zacząć poważnie martwić, gdyż wykrywalność pojazdów bez obowiązkowego ubezpieczenia ciągle rośnie. Około 50% takich maszyn zostało zidentyfikowanych w ubiegłym roku bez kontroli drogowej. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, która jest prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W ubiegłym roku wspomniany Fundusz założył blisko 85 tysięcy spraw, które dotyczą posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów. Kwota z kar kierowców, jaka zasiliła Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to około 55 milionów złotych – takie dane robią wrażenie. W 2016 roku wzrosła kara za brak OC, co powinno być wystarczającą przestrogą dla kierowców, którzy nie opłacają tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Wysokość kary za brak ważnej polisy OC zależy od okresu bez ochrony oraz oczywiście rodzaju pojazdu. Za brak ważnej polisy poniżej trzech dni, właściciel samochodu osobowego zapłaci 740 złotych, czyli o 40 złotych więcej niż w roku ubiegłym. W takim samym przypadku, kierowca samochodu ciężarowego będzie musiał zapłacić karę 1110 złotych. Jeżeli chodzi o inne pojazdy, jak np. motocykle, to kara za brak OC wyniesie w takiej sytuacji 120 złotych. Nieco drożej jest już w momencie, gdy nasz pojazd nie ma ochrony od trzech dni do dwóch tygodni. Wtedy kara dla pojazdu osobowego, ciężarowego lub innego, będzie wynosić odpowiednio 1850, 2780 i 310 złotych. Najgorsza sytuacja może być wtedy, jeżeli nasz pojazd nie posiada ochrony ubezpieczeniowej przez okres dłuższy niż 14 dni. Wtedy kara za samochód osobowy wyniesie 3700 złotych, za ciężarówkę 5550 złotych oraz 620 złotych za pozostałe pojazdy.

Powyższe kary mogą dosyć mocno uszczuplić domowy budżet, więc może jednak lepiej zaopatrzyć się w obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zwłaszcza, że wykrywalność takiego wykroczenia coraz bardziej rośnie i nigdy nie wiadomo, kiedy otrzymamy wezwanie do zapłaty. Pamiętajmy również, że OC dotyczy wszystkich pojazdów, które są zarejestrowane. Nawet jeżeli posiadamy stary samochód w garażu, którym się nie poruszamy, lecz jest on zarejestrowany, to również musimy za niego opłacić polisę OC. W takim wypadku najlepiej pojazd wyrejestrować, aby nie musieć ponosić zbędnych kosztów.27

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę