Segment ubezpieczeń zdrowotnych wciąż rośnie

W 2015 roku ubezpieczenie indywidualne posiadało aż osiem razy więcej Polaków niż w 2013 r.

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 24.03.2016, w kategorii:

Z udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych wynika, że w ubiegłym roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy 483 mln zł. To o 21 % więcej niż rok wcześniej. Natomiast liczba ubezpieczonych osób wzrosła do 1,43 mln, to jest o 19%. Najszybciej rozwija się segment polis indywidualnych, choć na koniec 2015 r. nie był on już tak dynamiczny, jak w poprzednich kwartałach.

– Składka z polis zdrowotnych rośnie bardzo stabilnie, co pozwala stwierdzić, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na tego typu ochronę. Nadal jednak jest ona niszą na polskim rynku ubezpieczeń i bez podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych, niszą pozostanie – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Przypomnijmy, że po pierwszym półroczu wzrost w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych był nieco wyższy niż na koniec roku. Od stycznia do września ubiegłego roku wydaliśmy na prywatne ubezpieczenia zdrowotne 356 mln zł, czyli o 24% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niemniej ubiegłoroczny wynik świadczy o poprawie dynamiki wzrostu w porównaniu z ubiegłymi latami. Dla przykładu w 2014 roku na ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy prawie 401 mln zł (21% mniej niż w 2015 r.), natomiast w roku 2013 przypis składki brutto wynosił 337 mln zł.

Niezmiennie od lat większość posiadaczy ubezpieczeń zdrowotnych podpisuje umowy w ramach polis grupowych. Jednak z opracowania danych PIU wynika, że najbardziej zauważalny jest przyrost liczby ubezpieczonych w segmencie polis indywidualnych. I choć na koniec 2015 r. nie był on już tak dynamiczny, jak w poprzednich kwartałach, to w 2015 roku ubezpieczenie indywidualne posiadało aż osiem razy więcej Polaków niż w 2013 r.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Turyści chcą się ubezpieczać od terroryzmu

Turyści chcą się ubezpieczać od terroryzmu

Kolejne zmiany na stanowiskach prezesów towarzystw ubezpieczeniowych

Kolejne zmiany na stanowiskach prezesów towarzystw ubezpieczeniowych

Koszty „podatku Religi” poniosą kierowcy

Koszty „podatku Religi” poniosą kierowcy