Aktualności24 marca 2016

Segment ubezpieczeń zdrowotnych wciąż rośnie

Z udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych wynika, że w ubiegłym roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy 483 mln zł. To o 21 % więcej niż rok wcześniej. Natomiast liczba ubezpieczonych osób wzrosła do 1,43 mln, to jest o 19%. Najszybciej rozwija się segment polis indywidualnych, choć na koniec 2015 r. nie był on już tak dynamiczny, jak w poprzednich kwartałach.

– Składka z polis zdrowotnych rośnie bardzo stabilnie, co pozwala stwierdzić, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na tego typu ochronę. Nadal jednak jest ona niszą na polskim rynku ubezpieczeń i bez podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych, niszą pozostanie – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Przypomnijmy, że po pierwszym półroczu wzrost w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych był nieco wyższy niż na koniec roku. Od stycznia do września ubiegłego roku wydaliśmy na prywatne ubezpieczenia zdrowotne 356 mln zł, czyli o 24% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niemniej ubiegłoroczny wynik świadczy o poprawie dynamiki wzrostu w porównaniu z ubiegłymi latami. Dla przykładu w 2014 roku na ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy prawie 401 mln zł (21% mniej niż w 2015 r.), natomiast w roku 2013 przypis składki brutto wynosił 337 mln zł.

Niezmiennie od lat większość posiadaczy ubezpieczeń zdrowotnych podpisuje umowy w ramach polis grupowych. Jednak z opracowania danych PIU wynika, że najbardziej zauważalny jest przyrost liczby ubezpieczonych w segmencie polis indywidualnych. I choć na koniec 2015 r. nie był on już tak dynamiczny, jak w poprzednich kwartałach, to w 2015 roku ubezpieczenie indywidualne posiadało aż osiem razy więcej Polaków niż w 2013 r.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę