Miłość w czasach ubezpieczeń

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 13.02.2020, w kategorii:

Dziś Walentynki, święto miłości. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem romantycznych kolacji przy świecach, czy też wręcz przeciwnie, to na pewno interesują Cię ubezpieczenia – w końcu dlatego to czytasz! Dlatego zapraszamy do lektury wpisu na temat połączenia uczuć i… polis. Tego rodzaju alianse bywają naprawdę zaskakujące!

 

W naszym kraju połączenie słów „polisa” i „Walentynki” raczej nie generuje zbyt wielu skojarzeń. Prawdę mówiąc, większość z nas miałaby kłopot z choćby jednym. Zupełnie inaczej wygląda to w odległej Japonii. Co ciekawe, w Kraju Kwitnącej Wiśni to kobiety wręczają mężczyznom prezenty na Walentynki – zazwyczaj w formie czekolady. I to w takiej ilości, że w tygodniach poprzedzających 14 lutego japońscy producenci tego smakołyku notują ok. połowy swoich rocznych przychodów! A co mają począć biedni potomkowie samurajów, którzy nie otrzymają czekolady od żadnej kobiety? To proste – mogą wykupić na tę okazję ubezpieczenie. Bólu nieotrzymania walentynkowego prezentu można uniknąć, kupując za jedyne 500 jenów polisę, która zagwarantuje otrzymanie paczki zawierającej tabliczkę czekolady i liścik od pewnej piękności o imieniu Rieko.

 

Załóżmy jednak, że przedstawiciel „płci brzydszej” nie musiał zgłaszać roszczenia, bo znalazł miłość, a sprawy posunęły się na tyle daleko, że doprowadziły parę do ołtarza. Jedno z małżonków zapragnęło naprawdę okazałego wesela i zainwestowało w to znaczne środki finansowe… Już wiecie, na czym może polegać obawa takiej osoby?  Tak, chodzi o to, że druga strona w (niemal) ostatniej chwili rozmyśli się. Otóż w wielu krajach (np. USA, Szwajcaria) można się na tę okazję ubezpieczyć. I nie, nie chodzi o to, że ubezpieczyciel zmusi niedoszłego małżonka do zmiany zdania – chodzi o zwrot kosztów poniesionych na organizację ślubnej inwestycji. A te potrafią być naprawdę niemałe, czemu winne są głównie… hollywoodzkie filmy, które znajdują wielu naśladowców w życiu prywatnym. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych z „polis na odkochanie” korzysta aż 2% młodożeńców! Co ciekawe, w praktyce tego rodzaju ubezpieczenia bardzo często kupują rodzice państwa młodych. Żeby jednak nie było tak kolorowo – jak głosi branżowa plotka, ten rodzaj polis przyciągał oszustów. Dlatego obecnie niektóre amerykańskie towarzystwa stosują częste wyłączenie: dopuszczają wypłatę odszkodowania tylko wtedy, gdy młodzi odkochają się nie później niż… 9 miesięcy przed złożeniem sobie ślubowania. Z jednej strony mamy swoje podejrzenia, dlaczego chodzi akurat o 9 miesięcy, z drugiej jednak można trochę żałować, bo to mało romantyczne rozwiązanie wyklucza sytuacje w rodzaju „uciekająca panna młoda” – w sukni, z rozwianym włosem, przed siebie…

 

Ale może odejdźmy od tak romantycznych wizji w stronę czegoś nieco bardziej pragmatycznego. Otóż sam fakt zakochania się może oznaczać komplikacje w życiu zawodowym. Zdawała sobie z tego sprawę jedna z największych filmowych kompanii w USA, która tak bardzo bała się (zbyt swobodnej?) atmosfery na planie jednego ze swoich filmów, że wykupiła polisę na wypadek, gdyby któraś z aktorek… zakochała się podczas kręcenia zdjęć. Swoją drogą, ciekawe dlaczego ubezpieczeniem nie objęto aktorów z tego filmu?

Kończąc rozważania dotyczące prawdziwej natury związków międzyludzkich, Walentynki to wciąż doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić więcej czasu ukochanej osobie. A jak najlepiej zadbać o łączącą Was relację, patrząc na to z ubezpieczeniowego punktu widzenia? Cóż, zawsze uważaliśmy, że najbardziej romantycznym ze wszystkich ubezpieczeń jest ubezpieczenie na życie. Kolacja przy świecach i prezent to świetny pomysł, ale jest też inny sposób, żeby pokazać ukochanej osobie, że się o nią naprawdę dba – to właśnie kupno dobrej polisy na życie, która zabezpieczy finansową przyszłość naszej „drugiej połówki”, kiedy nas zabraknie. W języku ubezpieczeń taki gest znaczy dokładnie to samo co „kocham Cię!”.

 

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Coraz droższe polisy OC

Coraz droższe polisy OC

Ruszył Wielki Konkurs Bałtycki !

Ruszył Wielki Konkurs Bałtycki !

Szkody po nawałnicach

Szkody po nawałnicach