Aktualności16 marca 2018

Parlament Europejski przyjął regulacje przesuwające termin IDD

1 marca Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającą dyrektywę (UE) 2016/97 (IDD) w odniesieniu do terminu stosowania środków transpozycji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Za przyjęciem aktu głosowało 543 europosłów.

Projekt zakłada przesunięcie terminu transpozycji IDD z 23 lutego na 1 lipca oraz jej stosowania z 23 lutego na 1 października 2018 roku. Pierwszy akapit art. 42 ust. 1 IDD uzyskuje następujące brzmienie: „Państwa członkowskie przyjmą i opublikują przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 1 lipca 2018 r. Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję”.

Art. 2 projektowanego aktu zakłada z kolei, że dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a stosuje się ją z mocą wsteczną od dnia 23 lutego 2018 r.

Według unijnych ekspertów zmiana ww. terminów pozwoli sektorowi ubezpieczeń na lepsze przygotowanie się do spełnienia wymogów dyrektywy. Państwa członkowskie zyskają więcej czasu na przetransponowanie regulacji i dokonanie niezbędnych zmian. W Polsce regulacje dotyczące dystrybucji ubezpieczeń uwzględniające nową datę ich stosowania obowiązują już od 15 lutego.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 11 stycznia 2018

Gothaer: polisy na ferie zimowe

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy