Aktualności30 kwietnia 2019

Kolizja a wypadek – jakie są różnice i jak powinniśmy się podczas nich zachować?

Gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, potocznie nazywamy go „wypadkiem”.  Istnieje jednak bardzo istotna różnica, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z wypadkiem drogowym czy też kolizją drogową. Te dwa pojęcia różnią się postępowaniem na miejscu zdarzenia, a także konsekwencjami karnymi.

Wypadkiem jest zdarzenie drogowe, w wyniku którego  co najmniej jeden z uczestników ponosi śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż 7 dni. Mowa zatem o wszelkich zderzeniach, gdzie np. ranna osoba umiera w szpitalu wskutek obrażeń lub ginie na miejscu.

Kolizją jest natomiast zdarzenie drogowe o mniej tragicznych skutkach. Są to wszelkiego rodzaju stłuczki, w których nie ucierpiała żadna osoba lub leczenie poszkodowanych nie trwało dłużej niż 7 dni.

Jeżeli uczestnicy zdarzenia nie mają wątpliwości, co do określenia sprawcy, nie ma konieczności wzywania policji. Organy władzy wzywamy najczęściej, gdy mamy podejrzenie, że osoba jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Za wezwaniem policji może przemawiać jednak notatka, która zostanie sporządzona przez policjanta i może posłużyć za dowód, gdy udamy się do ubezpieczyciela po odszkodowanie. Później tradycyjnie wymieniamy się danymi personalnymi oraz oczywiście ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa OC, w tym numer polisy. Na podstawie tych danych spisujemy stosowne oświadczenie (do pobrania tutaj). Na koniec warto zrobić również kilka zdjęć uszkodzonych pojazdów oraz miejsca zdarzenia.

Nie posiadając auto-casco, koszty ewentualnego holowania będą leżały po naszej stronie. Dlatego warto przed dłuższą podróżą wykupić na czas jej trwania pakiet assistance samochodowego, by w razie zdarzenia drogowego, nie martwić się wysokimi kosztami odholowania auta do warsztatu, także za granicą. Ubezpieczenie na czas podróży zakupisz np. na travelpolisa.pl.

To, co jeszcze rozróżnia oba zdarzenia drogowe, to wysokość kary. Za spowodowanie kolizji grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych. Sąd może także zakazać prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeżeli do kolizji przyjedzie jednak karetka pogotowia, w związku z tym, że któryś z uczestników źle się poczuł, zdarzenie staje się wypadkiem drogowym. Mało tego, bywa, że poszkodowany po kolizji odczuwa skutki zdrowotne dopiero po kilku dniach. Wtedy może ulec zmianie kwalifikacja zdarzenia, z kolizji na wypadek. Co więcej, nałożony na sprawcę mandat za kolizję zostaje anulowany, a sprawa trafia do sądu.

Jeśli następstwem wypadku jest śmierć bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu (trwałe kalectwo), wtedy sprawcy grozi od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności. Ściganie odbywa się z urzędu.

 

Jak należy zachować się podczas kolizji, a jak podczas wypadku?

Kolizja – gdy w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy:
1. Bezpiecznie wysiądź z pojazdu i sprawdź, czy ktoś został poszkodowany.
2. Usuń samochód z drogi, pozbieraj szkło i inne części auta, aby umożliwić przejazd innym kierowcom.
3. Postaraj się porozumieć z drugim kierowcą i ustalić winnego kolizji.
4. Jeżeli dojdziecie do kompromisu, spiszcie i podpiszcie oświadczenie.
5. W przypadku braku porozumienia, powiadom policję.
6. Wykonaj jak najwięcej zdjęć dokumentujących zdarzenie i szkody.
Pełna dokumentacja zajścia znacznie ułatwi proces likwidacji szkody i realizacji ubezpieczenia, a dogadanie się pomiędzy uczestnikami zdarzenia pozwoli uniknąć mandatu, punktów karnych i zaoszczędzić czas.

Wypadek – jeżeli zostali poszkodowani ludzie:
1. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i uważnie wysiądź z pojazdu, jak najszybciej zakładając kamizelkę odblaskową.
2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym (w terenie zabudowanym zaraz za miejscem zdarzenia, na trasie 60 metrów od pojazdu, a na autostradzie i drodze szybkiego ruchu w odległości 150 metrów).
3. Sprawdź stan osób poszkodowanych, czy są przytomni, ranni i czy pojazd nie grozi zapaleniem.
4. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 112.
5. Udziel pomocy poszkodowanym w miarę swoich umiejętności i możliwości. Priorytetem jest zatamowanie krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 1 lutego 2015

styczeń 2015

Czytaj dalej
Aktualności 19 sierpnia 2015

„Angliki” zarejestrujemy w Polsce

Czytaj dalej
Aktualności 14 lipca 2015

Bezpieczne wakacje z Superpolisą

Czytaj dalej
Raport Polska Izba Ubezpieczeń | Obawy Polaków | Superpolisa Ubezpieczenia
Aktualności 14 kwietnia 2017

RZF: 2016 rokiem dużej aktywności

Czytaj dalej
Aktualności 31 sierpnia 2018

Po RODO czas na IDD

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę