Aktualności22 lipca 2017

Klauzula alkoholowa i na wypadek terroru robią furorę wśród turystów

Jak wiadomo jednym ze sposobów przyciągania klientów jest uatrakcyjnienie produktów. W tym roku głośno jest o tzw. klauzuli alkoholowej oraz rozszerzeniu ochrony na wypadek ataków terroru, działań wojennych i zamieszek. Podpowiadamy, w jakich przypadkach dodatki do polisy dla podróżnych będą przydatne i jaką ochronę gwarantują.

Rośnie świadomość Polaków na temat ubezpieczeń turystycznych. Klienci poszukują dopasowanych do potrzeb i sytuacji na świecie rozwiązań. Można powiedzieć, że znaczenia rozszerzanie polisy o dodatkowe ryzyka. Z myślą o świadomych i wymagających klientach ubezpieczyciele rozwijają swoje oferty. Podczas tegorocznego sezonu urlopowego dużym zainteresowaniem cieszy się klauzula rozszerzająca ochronę o zdarzenia, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Równie pożądane jest rozszerzenie ochrony na wypadek ataków terroru, działań wojennych i zamieszek.

Turysta, alkohol i ubezpieczenie

Znana zasada ochrony ubezpieczeniowej jest taka, że szkody powstałe wskutek spożywania alkoholu nie kwalifikują się do likwidacji. Jednak ze względu na dużą ilość przypadków nieszczęśliwych zdarzeń „pod wpływem”, niektóre towarzystwa zmieniły swoje podejście do tego tematu. Jedne wprowadziły dopuszczalną granicę nietrzeźwości zgodną z kodeksem karnym, czyli 0,5 promila – tak jest np. w AXA. Inne poszły o krok dalej i są skłonne wziąć na siebie odpowiedzialność za wypadki, nawet gdy stężenie alkoholu we krwi ubezpieczonego było znacznie wyższe. Polisę turystyczną zawierającą tzw. klauzulę alkoholową można znaleźć w ofercie m.in. Generali, Allianz, Compensy czy Interrisk. Zwyżka za rozszerzenie ochrony nie musi mieć dużego wpływu na koszt polisy (czasem jest nawet wliczona w cenę), a zapewnia pełny komfort ubezpieczonemu. Dlatego takie rozwiązanie wzbudza duże zainteresowanie, szczególnie wśród turystów korzystających z oferty all inclusive.

Zainteresowanym klauzulą alkoholową klientom należy jednak wyjaśnić, że rozszerzenie polisy obejmuje przypadki, gdy konieczne będzie skorzystanie z ubezpieczenia kosztów leczenia, assistance czy NNW. Wyłącznie odpowiedzialności ubezpieczyciela zostaje zachowane, gdy np. ubezpieczony prowadził auto „pod wpływem”.

Ubezpieczenie na wypadek terroryzmu

Charakter ryzyk, z którymi przychodzi zmagać się podróżnym, nieustannie ewoluuje. Doniesienia o zamachach terrorystycznych w miejscach popularnych wśród turystów sprawiają, że klienci coraz częściej oczekują ochrony na wypadek ataków terroru, zamachów i zamieszek. A to stawia przed ubezpieczycielami nowe wyzwania.

Jeszcze do niedawna działania wojenne i ataki terroru były jednym z podstawowych wyłączeń zapisanych w OWU polis turystycznych większości towarzystw. Jednak standardy stopniowo zaczynają się zmieniać. Obecnie terroryzm sporo firm klasyfikuje jako ryzyko, które można wycenić i od którego można się ubezpieczyć. Co więcej, część ubezpieczycieli w ramach standardowej polisy podróżnej oferuje klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Dzięki niej turysta wyjeżdżający do kraju, gdzie w ostatnim czasie nie zdarzały się akty terroru, w razie ich wystąpienie będzie mógł liczyć na pomoc. Zazwyczaj klauzula zapewnia wsparcie przez 7 dni od daty ataku i polega na: jednej wizycie lekarskiej, hospitalizacji i transporcie medycznym oraz transporcie zwłok do kraju, przy czym limit kwot na każdą z usług różni się w zależności od towarzystwa.

Podróżni zdecydowani na wyjazd do kraju, gdzie stosunkowo niedawno występowały ataki terrorystyczne, powinni zdecydować się na opłacenie dodatkowej składki, która zapewni rozszerzenie ochrony o koszty leczenia i usług assistance będących skutkiem aktów terroru. Warto również zwrócić uwagę klientów na dwie ważne kwestie. Po pierwsze, spod ochrony wyłączone są kraje, które w oficjalnych komunikatach Ministerstwa Spraw Zagranicznych oznaczone są stopniem zagrożenia „Nie podróżuj” lub „Opuść natychmiast”. Po drugie, odszkodowania nie otrzymają osoby biorące czynny udział w zamieszkach czy działaniach terrorystycznych.

Decydując się na dodatkowe rozszerzenia ochrony polisy turystycznej klienci bezwzględnie powinni zapoznać się z warunkami takich klauzuli. Warto podkreślić, że zasady u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się znacznie różnić, a to ma wpływ na zakres pomocy, jaka w momencie wystąpienia zdarzenia zostanie udzielona turyście.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 31 sierpnia 2017

Sierpień pod znakiem nawałnic

Czytaj dalej
Aktualności 14 listopada 2016

PZU daje auto zastępcze „non stop”

Czytaj dalej
Aktualności 27 października 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Aktualności 14 kwietnia 2016

Ubezpieczenie domu od pożaru

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę