Aktualności6 marca 2017

Mądra firma po szkodzie

Powiedzenie, że wypadki chodzą po ludziach sprawdza się szczególnie w okresie zimowym.  Czasem drobne niedopatrzenie może doprowadzić do szkody o wielkich rozmiarach. Przekonała się o tym pewna gmina, która tej zimy przygotowała dla swoich mieszkańców lodowisko. Niestety źle zamontowane maty antypoślizgowe przed obiektem doprowadziły do wypadku, za który teraz musi wypłacić odszkodowanie.  

 Mieszkanka pewnej miejscowości postanowiła zrelaksować się na sztucznym lodowisku zorganizowanym przez urząd gminy. Podczas wchodzenia na obiekt zaczepiła łyżwą o nierówne podłoże, upadła i doznała poważnych obrażeń. Jak się okazało, powodem upadku były nierówno przybite do drewnianych palet gumowe maty antypoślizgowe. Gmina – zarządca lodowiska nie uznała początkowo swojej odpowiedzialności za wypadek, zapewniając, że lodowisko spełnia wszelkie normy techniczno-budowlane. Urząd gminy tłumaczył także, że fakt nierównego przybicia gumowych mat nie jest równoznaczny z uchybieniem zarządcy obiektu. Podobne stanowisko w tej sprawie zajął również ubezpieczyciel gminy. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Sąd Rejonowy orzekł, że powstała nierówność była spowodowana niedopełnieniem obowiązków zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z lodowiska, a wyrównanie mat zapobiegłoby wystąpieniu tego typu szkody. Ponadto, zarządca, wiedząc o powstałej nierówności, powinien zamieścić ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, czego nie zrobił. Wyrokiem sądu poszkodowana otrzymała 22 tys. zł zadośćuczynienia i 7,2 tys. zł skapitalizowanej renty.

Jak uniknąć tego typu sytuacji?

Chociaż powyższy przykład dotyczy samorządu, to tego typu sytuacje mogą przytrafić się każdej firmie – jeśli ktoś zostanie poszkodowany w miejscu prowadzenia jakiejś działalności gospodarczej, przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za zdarzenie i spoczywa na nim konieczność naprawienia szkody. Aby nie wypłacać rekompensaty z własnej kieszeni, powinien wykupić ubezpieczenie OC dla firm. Co ważne, w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności gospodarczej istnieje obowiązek posiadania tej polisy. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia OC przedmiotem staje się odpowiedzialność cywilna firmy za szkody powstałe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i posiadanego mienia. Przedsiębiorstwo posiadające taką polisę nie musi martwić się więc, że w następstwie wypłaty odszkodowania zostanie zagrożona jego sytuacja finansowa.  Ponadto zakres odpowiedzialności może zostać rozszerzony o odpowiedzialność cywilną za produkt lub za wykonane prace lub usługi. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od zakresu, jaki obejmuje polisa. Ten z kolei zazwyczaj uzależniony jest od wielkości i przedmiotu działalności.

 

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę