Strefa Agenta29 marca 2017

PIU i UFG podsumowują miniony rok

Rosną odszkodowania i świadczenia wypłacane z ubezpieczeń komunikacyjnych, ale równoległy wzrost przychodów ubezpieczycieli zapobiegł zwiększeniu się straty z polis OC – to główne wnioski z wstępnych podsumowań minionego roku przygotowanych przez PIU i UFG.

 Oczywiście w niezwiększonej stracie rynku z polis OC można szukać pozytywnych stron, ale ogólną sytuację w tym segmencie polis nadal trudno uznać za dobrą… Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU, poinformował niedawno, że strata z samych tylko obowiązkowych ubezpieczeń sięgnęła w ubiegłym roku 1 mld zł. Brak rentowności wynika z braku podwyżek cen polis w latach poprzednich i nieustannie rosnących kwot odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach.

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach

Z opublikowanych przez PIU danych dowiadujemy się, że w minionym roku polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 36,6 mld zł odszkodowań i świadczeń. To kwota o 4,6% wyższa niż rok wcześniej. Natomiast UFG informuje, że koszty wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców przekroczyły 155 mln zł. Tu również odnotowano wzrost o 4%. Z udostępnionych informacji wynika, że większość (aż 54%) decyzji Funduszu o wypłatach odszkodowań dotyczy szkód, które miały miejsce kilkanaście lat temu. Co więcej, coraz większy udział mają świadczenia wypłacane nie bezpośrednio poszkodowanym, lecz członkom ich rodzin jako rekompensata za ból i cierpienie.

Wzrost składki z OC

Jedynym źródłem finansowania świadczeń w komunikacyjnym OC są składki zebrane od kierowców, więc muszą one rosnąć wraz z obciążeniami odszkodowawczymi. Dane PIU potwierdzają to, o czym mówi się od wielu miesięcy, czyli duży wzrost składek z OC. W sumie ubezpieczyciele zebrali ponad 11,6 mld zł, czyli o blisko 40% więcej niż we wcześniejszym roku. Także raportowane przez UFG dane potwierdzają wzrost składki zebranej z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców.   

Wirtualny policjant na posterunku

W minionym roku spadła liczba wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców, poprawiła się też szczelność systemu ubezpieczeń OC, czyli po polskich drogach poruszało się mniej nieubezpieczonych kierowców. Jest to zasługa tzw. wirtualnego policjanta. Z danych UFG wynika, że aż 65% wszystkich przypadków wykrycia zmotoryzowanych bez OC jest efektem działania systemu, a tylko 26% wynikiem kontroli drogowej policji. Kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zasiliły kasy UFG kwotą 66,9 mln zł. 

Szykujmy się, że o każdym z powyższych wątków będzie jeszcze głośno. Na pewno warto obserwować ewentualne dalsze wzrosty wypłacanych odszkodowań i świadczeń. Bardzo interesująco przedstawia się sytuacja na polu cen OC, bo wszystko wskazuje na to, że podwyżki nieco wyhamowały – ceny są oczywiście dużo wyższe niż rok temu, ale przestały dynamicznie rosnąć. Z kolei UFG bez wątpienia będzie chciało w 2017 roku jeszcze poprawić niezłe wyniki z ostatnich lat.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 28 lutego 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Agenci Superpolisy | Zysk | Współpraca|Artyukuł Gazeta Ubezpieczeniowa
Strefa Agenta 26 czerwca 2017

Mówi się w branży …

Czytaj dalej
Strefa Agenta 29 czerwca 2020

Mówi się w branży…

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę