PIU i UFG podsumowują miniony rok

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 29.03.2017, w kategorii:

Rosną odszkodowania i świadczenia wypłacane z ubezpieczeń komunikacyjnych, ale równoległy wzrost przychodów ubezpieczycieli zapobiegł zwiększeniu się straty z polis OC – to główne wnioski z wstępnych podsumowań minionego roku przygotowanych przez PIU i UFG.

 Oczywiście w niezwiększonej stracie rynku z polis OC można szukać pozytywnych stron, ale ogólną sytuację w tym segmencie polis nadal trudno uznać za dobrą… Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU, poinformował niedawno, że strata z samych tylko obowiązkowych ubezpieczeń sięgnęła w ubiegłym roku 1 mld zł. Brak rentowności wynika z braku podwyżek cen polis w latach poprzednich i nieustannie rosnących kwot odszkodowań i świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach.

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach

Z opublikowanych przez PIU danych dowiadujemy się, że w minionym roku polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 36,6 mld zł odszkodowań i świadczeń. To kwota o 4,6% wyższa niż rok wcześniej. Natomiast UFG informuje, że koszty wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców przekroczyły 155 mln zł. Tu również odnotowano wzrost o 4%. Z udostępnionych informacji wynika, że większość (aż 54%) decyzji Funduszu o wypłatach odszkodowań dotyczy szkód, które miały miejsce kilkanaście lat temu. Co więcej, coraz większy udział mają świadczenia wypłacane nie bezpośrednio poszkodowanym, lecz członkom ich rodzin jako rekompensata za ból i cierpienie.

Wzrost składki z OC

Jedynym źródłem finansowania świadczeń w komunikacyjnym OC są składki zebrane od kierowców, więc muszą one rosnąć wraz z obciążeniami odszkodowawczymi. Dane PIU potwierdzają to, o czym mówi się od wielu miesięcy, czyli duży wzrost składek z OC. W sumie ubezpieczyciele zebrali ponad 11,6 mld zł, czyli o blisko 40% więcej niż we wcześniejszym roku. Także raportowane przez UFG dane potwierdzają wzrost składki zebranej z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców.   

Wirtualny policjant na posterunku

W minionym roku spadła liczba wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców, poprawiła się też szczelność systemu ubezpieczeń OC, czyli po polskich drogach poruszało się mniej nieubezpieczonych kierowców. Jest to zasługa tzw. wirtualnego policjanta. Z danych UFG wynika, że aż 65% wszystkich przypadków wykrycia zmotoryzowanych bez OC jest efektem działania systemu, a tylko 26% wynikiem kontroli drogowej policji. Kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego zasiliły kasy UFG kwotą 66,9 mln zł. 

Szykujmy się, że o każdym z powyższych wątków będzie jeszcze głośno. Na pewno warto obserwować ewentualne dalsze wzrosty wypłacanych odszkodowań i świadczeń. Bardzo interesująco przedstawia się sytuacja na polu cen OC, bo wszystko wskazuje na to, że podwyżki nieco wyhamowały – ceny są oczywiście dużo wyższe niż rok temu, ale przestały dynamicznie rosnąć. Z kolei UFG bez wątpienia będzie chciało w 2017 roku jeszcze poprawić niezłe wyniki z ostatnich lat.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

styczeń 2015

styczeń 2015

Jak otrzymać samochód zastępczy na koszt sprawcy?

Jak otrzymać samochód zastępczy na koszt sprawcy?

Kasa UFG rośnie dzięki składkom i karom

Kasa UFG rośnie dzięki składkom i karom