Nowe rekomendacje dotyczące szkód osobowych weszły w życie

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 04.01.2017, w kategorii:

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Dotyczą one procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkód osobowych z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. 

Zdaniem KNF istniała uzasadniona potrzeba wprowadzenia rekomendacji, które unormują zasady ustalania i wypłaty zadośćuczynienia za szkody osobowe. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty odszkodowania. Bowiem do tej pory przepisy nie regulowały kryteriów ustalania świadczeń, w rezultacie czego zauważalne były spore dysproporcje pomiędzy wypłacanymi przez ubezpieczycieli odszkodowaniami a kwotami zasądzonymi przez sądy. Wprowadzenie jednolitych standardów ma zagwarantować poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych zadośćuczynienie rekompensujące poniesione szkody. Rekomendacje mają wpłynąć również na transparentność procesu ustalania i wypłaty świadczeń.

Akt zawiera 21 rekomendacji podzielonych kolejno na trzy obszary: organizacja, zarządzanie, nadzór i kontrola nad procesem ustalania i wypłaty zadośćuczynienia (9 rekomendacji), sposób prowadzenia postępowania w zakresie ustalenia i wypłaty zadośćuczynienia (7 rekomendacji), sposób ustalania wysokości zadośćuczynienia (5 rekomendacji). W ostatnim uwzględniono orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz utrwalone orzecznictwo sądów powszechnych. 

Choć rekomendacje są skierowane do krajowych ubezpieczycieli, to powinny być respektowane również przez zagranicznych ubezpieczycieli świadczących usługi na terytorium Polski.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Jak ubezpieczyć skuter czy motocykl” – Dziennik Wschodni

„Jak ubezpieczyć skuter czy motocykl” – Dziennik Wschodni

Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

Aviva: stres i smog w Top 5 czynników szkodzących zdrowiu

Aviva: stres i smog w Top 5 czynników szkodzących zdrowiu