Jedna składka za OC na całej UE

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel udziela ochrony na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Podwyżki składki są niezgodne z prawem.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 21.04.2015, w kategorii:

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel udziela ochrony na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Podwyżki składki są niezgodne z prawem. Takie orzeczenie wydał pod koniec marca  2015 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sędziowie luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości wydając wyrok w sprawie dyrektywy komunikacyjnej przypomnieli, że polisa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie może mieć różnej ceny w zależności, czy pojazd będzie używany tylko w danym państwie, czy także w pozostałych krajach UE. W zamian za zapłatę tej samej składki ubezpieczyciel jest zobowiązany do ponoszenia ryzyka wypłaty odszkodowania poszkodowanym w ewentualnym wypadku niezależnie od państwa członkowskiego Unii. Polisa OC ma także gwarantować w każdym państwie członkowskim ochronę wymaganą jego prawem lub ochronę regulowaną polskim prawem, jeżeli jest ona większa.

28416319_m

fot. Pojazdy na terenie UE

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych zapewnili, że nie stosowali powyższych praktyk. Przedstawiciel biura prasowego Ergo Hestii zwrócił uwagę, że jego firma nawet nie próbowała ustalić, gdzie klient będzie poruszał się ubezpieczonym samochodem. Z kolei rzecznik UNIQA podkreśla, że w towarzystwie zawsze obowiązywała jedna stawka na terytorium całej Unii Europejskiej.

 

 

 DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wygram ten turniej!

Wygram ten turniej!

Za brak OC zapłacisz wyższą karę – Gazeta Pomorska

Za brak OC zapłacisz wyższą karę – Gazeta Pomorska

Podwyżka OC po nowym roku?!

Podwyżka OC po nowym roku?!