Jedna składka za OC na całej UE

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel udziela ochrony na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Podwyżki składki są niezgodne z prawem.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 21.04.2015, w kategorii:

W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel udziela ochrony na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Podwyżki składki są niezgodne z prawem. Takie orzeczenie wydał pod koniec marca  2015 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sędziowie luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości wydając wyrok w sprawie dyrektywy komunikacyjnej przypomnieli, że polisa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie może mieć różnej ceny w zależności, czy pojazd będzie używany tylko w danym państwie, czy także w pozostałych krajach UE. W zamian za zapłatę tej samej składki ubezpieczyciel jest zobowiązany do ponoszenia ryzyka wypłaty odszkodowania poszkodowanym w ewentualnym wypadku niezależnie od państwa członkowskiego Unii. Polisa OC ma także gwarantować w każdym państwie członkowskim ochronę wymaganą jego prawem lub ochronę regulowaną polskim prawem, jeżeli jest ona większa.

28416319_m

fot. Pojazdy na terenie UE

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych zapewnili, że nie stosowali powyższych praktyk. Przedstawiciel biura prasowego Ergo Hestii zwrócił uwagę, że jego firma nawet nie próbowała ustalić, gdzie klient będzie poruszał się ubezpieczonym samochodem. Z kolei rzecznik UNIQA podkreśla, że w towarzystwie zawsze obowiązywała jedna stawka na terytorium całej Unii Europejskiej.

 

 

 DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Multiagencje wzięły górę nad sieciami wyłącznymi

Multiagencje wzięły górę nad sieciami wyłącznymi

Likwidacja szkód do poprawki

Likwidacja szkód do poprawki

Gdzie podział się mój bagaż?

Gdzie podział się mój bagaż?