Skutki wandalizmu pod kontrolą

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 06.03.2017, w kategorii:

Jak podaje policja w 2016 roku w całej Polsce doszło do blisko 42,5 tys. aktów wandalizmu. To znaczy, że każdego dnia popełniano w kraju 116 przestępstw tego typu. Jak się okazuje, najlepszą ochroną przed skutkami działań wandali jest ubezpieczenie.

Jak podaje TU Compensa liczba aktów wandalizmu w rzeczywistości jest dużo wyższa niż wskazane 42,5 tys., jednak szkody, których wartość nie przekracza minimalnego wynagrodzenia traktowane są jako wykroczenia, a tymi zajmuje się straż miejska.

Pojęcie wandalizmu wśród ubezpieczycieli definiowane jest jako bezprawne, rozmyślne działanie osób trzecich prowadzące do dewastacji – zniszczenia lub uszkodzenia – objętego ochroną mienia. W zależności od rodzaju polisy ubezpieczeniowej przedmiotem ochrony jest mienie o innym charakterze. W ubezpieczeniu AC będzie to pojazd, w polisie mieszkaniowej – nieruchomość wraz z przynależącymi do niej elementami, a w ubezpieczeniu przedsiębiorstwa przedmiotem ochrony jest majątek związany z prowadzeniem firmy.

Jak wyjaśnił dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU – Michał Makarczyk, istnieją zdarzenia, w przypadku których ubezpieczyciel wymaga potwierdzenia zgłoszenia sprawy na policję. Sporządzona w związku z tym notatka pozwala na zdefiniowanie przyczyny, a także zakresu szkody. Wandalizm jest jedną z kategorii takiego przestępstwa. Kontakt z odpowiednimi służbami jest więc bardzo istotny, jeśli poszkodowany chce skorzystać z ubezpieczenia i otrzymać odszkodowanie za zniszczoną własność.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Superpolisa.pl na Targach Franczyza 2015. Relacja

Superpolisa.pl na Targach Franczyza 2015. Relacja

PZU daje auto zastępcze „non stop”

PZU daje auto zastępcze „non stop”

Świąteczna promocja PZU

Świąteczna promocja PZU