Aktualności16 lutego 2018

BIBA: Młodzi kierowcy mniej ryzykowni dzięki polisom telematycznym

Jak wynika z raportu Stowarzyszenia Brytyjskich Brokerów Ubezpieczeniowych (BIBA) liczba polis opartych na telematyce osiągnęła do końca 2017 r. prawie milion (975 tys.). To istotna wiadomość dla polskiego rynku, na którym prognozuje się znaczący wzrost popularności tego rodzaju technologii. Przy jej użyciu ubezpieczyciele monitorują styl jazdy kierowcy (za jego zgodą), oferując zniżkę osobom jeżdżącym zgodnie z przepisami.  

Na podstawie badań wiodących brytyjskich marek raport BIBA szacuje wzrost liczby polis telematycznych na 30% w stosunku do 2016 r. Wiele z nich kupowanych jest przez młodych kierowców, korzystających na informacji zwrotnej dotyczącej stylu ich jazdy, udzielanych przez urządzenia telematyczne.

Wg firmy Marmalade, partnera BIBY specjalizującego się w ubezpieczeniach telematycznych dla młodych kierowców, są oni aż trzy razy bardziej bezpieczni niż przeciętny brytyjski kierowca: w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od uzyskania prawa jazdy wypadek miał tylko jeden na piętnastu w porównaniu do jednego na pięciu spośród nieposiadających tego rodzaju polisy (w okresie od kwietnia 2016 do marca 2017 r.). Z analiz innego partnera, LexisNexis Risk Solutions, wynika że ubezpieczenia telematyczne zrobiły więcej dla ograniczenia ryzyka wypadku niż jakakolwiek inna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa skierowana do rynku młodych kierowców.

Od 2011 r. liczba ofiar wypadków drogowych wśród kierowców w wieku 17–19 lat zmalała o 31,07% (w porównaniu z 11,06% dla całej populacji kierowców) – można to przypisać wzrostowi popularności ubezpieczeń telematycznych. Ich upowszechnienie staje się możliwe dzięki dostępności i łatwości użytkowania urządzeń.

Z badań przeprowadzonych przez ubezpieczyciela Ageas i brytyjską Fundację Bezpieczeństwa Drogowego przeprowadzili badania, z których wynika że wzrost liczby polis telematycznych przyniesie skarbowi państwa w ciągu siedmiu lat oszczędność 212 mln funtów wskutek zmniejszenia wypadkowości ze skutkiem śmiertelnym lub poważnym uszkodzeniem ciała. Dlatego BIBA zaapelowała o zerową stawkę podatku od składek ubezpieczeniowych dla polis opartych na telematyce nabywanych przez osoby poniżej 25 roku życia.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 30 listopada 2014

listopad 2014

Czytaj dalej
Aktualności 4 czerwca 2019

UNIQA Polska na Facebooku

Czytaj dalej
Aktualności 14 lipca 2015

Bezpieczne wakacje z Superpolisą

Czytaj dalej
Aktualności 16 sierpnia 2018

Europa: Pierwsze podsumowania RODO

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę