Aktualności28 stycznia 2020

Wypadek zimą bez odpowiednich opon? Może być problem z wypłatą odszkodowania

W Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. Brak odpowiedniego ogumienia nie może być zatem powodem otrzymania mandatu, jednak może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania z tytułu AC.

Mimo braku wymogu sezonowej zmiany opon, ci, którzy tego nie zrobią, w przypadku szkody mogą mieć problemy z wypłatą odszkodowania wynikającego z polisy autocasco. Jakub Nowiński, ekspert Superpolisy, zaznacza że ubezpieczyciele często w umowach AC zawierają dodatkowe klauzule, które mogą nałożyć na kierowcę m.in.  obowiązek zmiany opon. Jednak brak takich zapisów nie oznacza, że kierowca może być pewny wpłaty ubezpieczenia, ponieważ często zakłady ubezpieczeń opisują brak zmiany opon jako rażące niedbalstwo i wskutek tego zastrzegają sobie prawo do zmniejszenia wypłacanego odszkodowania.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia OC. Ubezpieczycielemają swobody w ustalaniu zasad w kwestii tego produktu, ponieważ wszystkie są narzucone przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jakub Nowiński z Superpolisy podkreśla, że przy ubezpieczeniach z tytułu OC ubezpieczyciel nie może się uchylić od wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, gdy posiadanie opon zimowych mogło ochronić kierowcę przed wypadkiem.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach Europy wymiana ogumienia jest obowiązkowa i za jazdę na letnich oponach zimą można zapłacić duże kary. Dlatego kiedy planujemy zagraniczną podróż, zawsze warto sprawdzić przepisy, które obowiązują w państwach, przez które będziemy przejeżdżać.

 

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 22 lutego 2018

Link4: Podwójna Super Marka

Czytaj dalej
Aktualności 26 marca 2018

InterRisk stawia na ewolucję

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy