Wypadek zimą bez odpowiednich opon? Może być problem z wypłatą odszkodowania

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 28.01.2020, w kategorii:

W Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa. Brak odpowiedniego ogumienia nie może być zatem powodem otrzymania mandatu, jednak może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania z tytułu AC.

Mimo braku wymogu sezonowej zmiany opon, ci, którzy tego nie zrobią, w przypadku szkody mogą mieć problemy z wypłatą odszkodowania wynikającego z polisy autocasco. Jakub Nowiński, ekspert Superpolisy, zaznacza że ubezpieczyciele często w umowach AC zawierają dodatkowe klauzule, które mogą nałożyć na kierowcę m.in.  obowiązek zmiany opon. Jednak brak takich zapisów nie oznacza, że kierowca może być pewny wpłaty ubezpieczenia, ponieważ często zakłady ubezpieczeń opisują brak zmiany opon jako rażące niedbalstwo i wskutek tego zastrzegają sobie prawo do zmniejszenia wypłacanego odszkodowania.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia OC. Ubezpieczycielemają swobody w ustalaniu zasad w kwestii tego produktu, ponieważ wszystkie są narzucone przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jakub Nowiński z Superpolisy podkreśla, że przy ubezpieczeniach z tytułu OC ubezpieczyciel nie może się uchylić od wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, gdy posiadanie opon zimowych mogło ochronić kierowcę przed wypadkiem.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach Europy wymiana ogumienia jest obowiązkowa i za jazdę na letnich oponach zimą można zapłacić duże kary. Dlatego kiedy planujemy zagraniczną podróż, zawsze warto sprawdzić przepisy, które obowiązują w państwach, przez które będziemy przejeżdżać.

 

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

No to RODO!

No to RODO!

„Gdy wybierasz się autem na wakacje za granicę” – Gazeta Współczesna

„Gdy wybierasz się autem na wakacje za granicę” – Gazeta Współczesna