Blog Ubezpieczeniowy31 marca 2017

Sezon na jednoślady rozpoczęty

Wiosną rozpoczyna się sezon motocyklowy. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże miłośnikom jednośladów wrócić na drogę po zimowaniu.

Początek wiosny to czas, kiedy po zimowej przerwie motocykliści powracają na drogi. Do ich obecności muszą przyzwyczaić się kierowcy pojazdów, a w szczególności ciężarówek. Bardzo często przyczyną wypadków jest niewystarczająca widoczność motocyklistów na drodze oraz niewłaściwa ocena prędkość. W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w 2 299 wypadkach drogowych, w których zginęło 232 kierujących motocyklami i 12 ich pasażerów, a 1 846 motocyklistów i 221 pasażerów motocykli zostało rannych. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba wypadków zwiększyła się o 7,6% (163), a liczba zabitych motocyklistów o 23,4% (44).

Mając na uwadze powrót jednośladów na drogi, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować szczególną ostrożność na skrzyżowaniach, wylotach dróg, podczas skręcania w lewo i wyprzedzania. Właściciele motocykli i skuterów również powinni odpowiednio przygotować się do sezonu – zadbać nie tylko o sprawność techniczną, ale także o odpowiednie zachowanie na jezdni. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać zanim ruszymy w pierwszą trasę na dwóch kółkach.   

Nie zapomnij o przeglądzie

Przed pierwszą jazdą w sezonie należy sprawdzić motocykl. Elementy, które są na granicy zużycia po rozpoczęciu eksploatacji mogą się bardzo szybko zepsuć, warto je więc wymienić. Natomiast zadbany jednoślad wymaga jedynie naładowania akumulatora i sprawdzenia ciśnienia w oponach. Warto również sprawdzić stan płynu chłodniczego i filtr powietrza – papierowy wkład najlepiej wymienić na nowy, natomiast gąbkowy wyczyścić i naoliwić. Przyda się także przegląd łańcucha motocyklowego i układu hamulcowego. Z tym jednak warto zwrócić się do mechanika.

Bądź widoczny

Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowana tym, że kierowcy innych pojazdów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o to, aby na drodze być widocznym. Zamiast ciemnego kasku lepiej wybrać ten w jaśniejszym kolorze. Bardzo użyteczne są także fluorescencyjne wstawki na kurtce, spodniach czy butach. Te małe dodatki sprawią, że motocyklista zostanie szybciej zauważony na drodze.

Używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka

Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy motocykliści zapominają o używaniu migaczy, co jest nie tylko wykroczeniem, ale także lekceważeniem innych uczestników ruchu. Ta sama sytuacja dotyczy lusterek wstecznych – są one po to, aby widzieć, co dzieje się za nami. Nie może dojść do sytuacji, kiedy motocyklista blokuje np. pojazdy uprzywilejowane. Szczególną uwagę należy zwrócić także na pieszych. Motocykliści, tak jak i kierowcy samochodów, zobowiązani są przepuszczać przechodniów na pasach.

Ubezpiecz swój jednoślad

Warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco swojego pojazdu. Patrząc na statystyki dotyczące wypadków z udziałem motocykli, użytkownicy jednośladów są znacznie bardziej narażeni na udział w zdarzeniu drogowym. Polisa AC gwarantuje rekompensatę szkód nie tylko w przypadku kradzieży, ale obejmuje także skutki uszkodzeń spowodowane m.in. przez nieznanego sprawcę, zwierzę, żywioły, a nawet go do zdarzenia dojdzie z winy właściciela. Sama składka ubezpieczenia zależna jest od wartości pojazdu oraz posiadanych zniżek. Decydując się na zakup polisy warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej, dzięki której z łatwością można wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 18 lipca 2017

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 30 stycznia 2020

Media o nas – styczeń 2020

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy