Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

Wartość szkód, spowodowanych na europejskich drogach przez polskich kierowców bez ubezpieczenia OC, rośnie w zastraszającym tempie. Regulowanie zobowiązań za szkody

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 11.02.2015, w kategorii:

Wartość szkód, spowodowanych na europejskich drogach przez polskich kierowców bez ubezpieczenia OC, rośnie w zastraszającym tempie. Regulowanie zobowiązań za szkody powstałe w ich wyniku należy do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Z danych zebranych przez PBUK za rok 2014 dowiadujemy się, że z tytułu roszczeń za szkody spowodowane na europejskich drogach przez polskich kierowców bez OC biuro wypłacił 8,5 mln zł. Dla porównania rok wcześniej koszty te wyniosły 4 mln zł, a w 2012 r. – 3,2 mln zł.

Z danych PBUK wynika, ze w 2014 r. polscy kierowcy, poruszający się polskimi nieubezpieczonymi pojazdami po drogach państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oraz Andory, Serbii i Szwajcarii), spowodowali 365 kolizji i wypadków.
To 13% więcej niż w 2013 r., gdy było 323 zdarzeń i o ponad jedną trzecią więcej, niż w 2012 r., kiedy było ich 274.

Prezes zarządu PBUK, Mariusz Wichtowski alarmuje: rosnąca liczba zdarzeń drogowych za granicą, spowodowanych przez polskich kierowców, prowadzących pojazdy nieubezpieczone, jest zjawiskiem szczególnie niepokojącym. Pokazuje bowiem, że spada wśród polskich zmotoryzowanych poczucie odpowiedzialności za ewentualne szkody, jakie wyrządzą. Jeśli jednak je spowodują, poniosą ich wszelkie konsekwencje finansowe.

Kierowcy, który spowodowali wypadek pojazdem nieposiadającym obowiązkowego ubezpieczenia OC zapłacą za naprawę zniszczonego mienia oraz za leczenie i rehabilitację poszkodowanych osób, a niekiedy nawet poniosą koszty za ich dalsze utrzymanie.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

UODO: prawie milion złotych kary za niedopełnienie obowiązku informacyjnego

UODO: prawie milion złotych kary za niedopełnienie obowiązku informacyjnego

Sposoby na tańsze OC

Sposoby na tańsze OC

„Wyjedź na wakacje z Bankiem Spółdzielczym w Rymanowie” – Nowe Podkarpacie

„Wyjedź na wakacje z Bankiem Spółdzielczym w Rymanowie” – Nowe Podkarpacie