Aktualności11 lutego 2015

Polacy bez OC straszą na europejskich drogach

Wartość szkód, spowodowanych na europejskich drogach przez polskich kierowców bez ubezpieczenia OC, rośnie w zastraszającym tempie. Regulowanie zobowiązań za szkody powstałe w ich wyniku należy do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Z danych zebranych przez PBUK za rok 2014 dowiadujemy się, że z tytułu roszczeń za szkody spowodowane na europejskich drogach przez polskich kierowców bez OC biuro wypłacił 8,5 mln zł. Dla porównania rok wcześniej koszty te wyniosły 4 mln zł, a w 2012 r. – 3,2 mln zł.

Z danych PBUK wynika, ze w 2014 r. polscy kierowcy, poruszający się polskimi nieubezpieczonymi pojazdami po drogach państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oraz Andory, Serbii i Szwajcarii), spowodowali 365 kolizji i wypadków.
To 13% więcej niż w 2013 r., gdy było 323 zdarzeń i o ponad jedną trzecią więcej, niż w 2012 r., kiedy było ich 274.

Prezes zarządu PBUK, Mariusz Wichtowski alarmuje: rosnąca liczba zdarzeń drogowych za granicą, spowodowanych przez polskich kierowców, prowadzących pojazdy nieubezpieczone, jest zjawiskiem szczególnie niepokojącym. Pokazuje bowiem, że spada wśród polskich zmotoryzowanych poczucie odpowiedzialności za ewentualne szkody, jakie wyrządzą. Jeśli jednak je spowodują, poniosą ich wszelkie konsekwencje finansowe.

Kierowcy, który spowodowali wypadek pojazdem nieposiadającym obowiązkowego ubezpieczenia OC zapłacą za naprawę zniszczonego mienia oraz za leczenie i rehabilitację poszkodowanych osób, a niekiedy nawet poniosą koszty za ich dalsze utrzymanie.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy