Podsumowanie półrocznych osiągnięć rynku ubezpieczeń

Przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla zmotoryzowanych wzrósł o ponad jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 20.09.2016, w kategorii:

Na przestrzeni ostatnich tygodni branżowe media żyły tematem półrocznych wyników rynku asekuracyjnego. Odnotowany w tym okresie dynamiczny wzrost przychodów z komunikacyjnego OC cieszy ubezpieczycieli, gdyż daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji we wspomnianym segmencie. Jednak niezmiennie bolączką towarzystw pozostaje strata techniczna w wspomniany segmencie.

Niedawny raport Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowujący pierwsze dwa kwartały bieżącego roku pokazał, że napływające od dłuższego czasu sygnały o znacznych podwyżkach stawek w komunikacyjnym OC nie były przesadzone. Opublikowane nieco później szacunki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazały na skalę wzrostu cen. Informowały także, że przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla zmotoryzowanych wzrósł o ponad jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Dobry wynik sprzedażowy w OC

Spostrzeżenia z opracowań PIU oraz UFG ostatecznie potwierdził opublikowany przed kilkoma dniami raport Komisji Nadzoru Finansowego podsumowujący pierwsze półrocze na rynku ubezpieczeń. Z analizy KNF dowiadujemy się, że sektor ubezpieczeń majątkowych i osobowych może się pochwalić wzrostem przypisu składki wynoszącym 1,68 mld zł, w efekcie czego pierwsze półrocze zakończyło się na poziomie 15,35 mld zł. Znaczny wzrost to zasługa sygnalizowanej wcześniej przez PIU i UFG poprawy przychodów ze składek z OC. Wynik sprzedażowy w tej grupie po sześciu pierwszych miesiącach roku wyniósł 5,03 mld zł, czyli o ponad 1 mld zł więcej od ubiegłorocznego wyniku.

Niska rentowność bolączką ubezpieczycieli

Jak wynika z opracowania KNF, na koniec czerwca bieżącego roku przypis całego rynku sięgnął poziomu 27,27 mld zł. To rezultat o ponad 800 mln zł gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie 2015 r. Raportowana wcześniej przez PIU strata techniczna z samych tylko ubezpieczeń OC wyniosła 606,5 mln zł.

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych

 

Z kolei wartość świadczeń wypłaconych przez ubezpieczycieli za szkody osobowe w wypadkach drogowych znacznie wzrosła. W sumie poszkodowani w wypadkach przez pierwsze pół roku otrzymali 3,9 mld zł, czyli o 16,8 % więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Również w tym przypadku odnotowany wynik jest w głównej mierze zasługą ubezpieczeń komunikacyjnych, w których wartość zaspokojonych roszczeń wzrosła o 760 mln zł.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Młodzi klienci wolą oferty online

Młodzi klienci wolą oferty online

PZU zaprezentuje nową strategię

PZU zaprezentuje nową strategię

Brokerzy nie chcą detalu

Brokerzy nie chcą detalu