Podsumowanie półrocznych osiągnięć rynku ubezpieczeń

Przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla zmotoryzowanych wzrósł o ponad jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 20.09.2016, w kategorii:

Na przestrzeni ostatnich tygodni branżowe media żyły tematem półrocznych wyników rynku asekuracyjnego. Odnotowany w tym okresie dynamiczny wzrost przychodów z komunikacyjnego OC cieszy ubezpieczycieli, gdyż daje nadzieję na ustabilizowanie sytuacji we wspomnianym segmencie. Jednak niezmiennie bolączką towarzystw pozostaje strata techniczna w wspomniany segmencie.

Niedawny raport Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowujący pierwsze dwa kwartały bieżącego roku pokazał, że napływające od dłuższego czasu sygnały o znacznych podwyżkach stawek w komunikacyjnym OC nie były przesadzone. Opublikowane nieco później szacunki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazały na skalę wzrostu cen. Informowały także, że przypis z obowiązkowych ubezpieczeń dla zmotoryzowanych wzrósł o ponad jedną czwartą w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Dobry wynik sprzedażowy w OC

Spostrzeżenia z opracowań PIU oraz UFG ostatecznie potwierdził opublikowany przed kilkoma dniami raport Komisji Nadzoru Finansowego podsumowujący pierwsze półrocze na rynku ubezpieczeń. Z analizy KNF dowiadujemy się, że sektor ubezpieczeń majątkowych i osobowych może się pochwalić wzrostem przypisu składki wynoszącym 1,68 mld zł, w efekcie czego pierwsze półrocze zakończyło się na poziomie 15,35 mld zł. Znaczny wzrost to zasługa sygnalizowanej wcześniej przez PIU i UFG poprawy przychodów ze składek z OC. Wynik sprzedażowy w tej grupie po sześciu pierwszych miesiącach roku wyniósł 5,03 mld zł, czyli o ponad 1 mld zł więcej od ubiegłorocznego wyniku.

Niska rentowność bolączką ubezpieczycieli

Jak wynika z opracowania KNF, na koniec czerwca bieżącego roku przypis całego rynku sięgnął poziomu 27,27 mld zł. To rezultat o ponad 800 mln zł gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie 2015 r. Raportowana wcześniej przez PIU strata techniczna z samych tylko ubezpieczeń OC wyniosła 606,5 mln zł.

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych

 

Z kolei wartość świadczeń wypłaconych przez ubezpieczycieli za szkody osobowe w wypadkach drogowych znacznie wzrosła. W sumie poszkodowani w wypadkach przez pierwsze pół roku otrzymali 3,9 mld zł, czyli o 16,8 % więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Również w tym przypadku odnotowany wynik jest w głównej mierze zasługą ubezpieczeń komunikacyjnych, w których wartość zaspokojonych roszczeń wzrosła o 760 mln zł.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„2000 zł to rekord OC” – Rzeczpospolita

„2000 zł to rekord OC” – Rzeczpospolita

Branża ubezpieczeń zdrowotnych w formie

Branża ubezpieczeń zdrowotnych w formie

UFG wykrywa coraz więcej pojazdów bez OC

UFG wykrywa coraz więcej pojazdów bez OC