Co zrobić, gdy nie mamy OC?

Rzeczą oczywistą dla każdego właściciela samochodu czy innego pojazdu jest to, że musimy wybrać i opłacić ubezpieczenie oc. Uczą tego

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 07.11.2015, w kategorii:

Rzeczą oczywistą dla każdego właściciela samochodu czy innego pojazdu jest to, że musimy wybrać i opłacić ubezpieczenie oc. Uczą tego nawet na kursach prawa jazdy. Nieprzestrzeganie tego przepisu może się dla nas skończyć dużo bardziej dotkliwie niż brak przeglądu czy nie przerejestrowanie samochodu w wymaganym terminie, warto więc przede wszystkim zająć się tą kwestią.

                Jaka jest kara za brak oc? Oczywiście finansowa. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić w ten sposób, to niech zastanowi się dwa razy, bo kara, jaką zapłaci, gdy kontrola wykryje, że nie posiada ubezpieczenia oc wynosi dwukrotność minimalnej płacy, czyli w 2015 roku dokładnie trzy tysiące pięćset złotych w przypadku aut osobowych.  Lepiej jest w przypadku, gdy nie opłacimy oc motocykla, wówczas jest to tylko jedna trzecia minimalnej pensji – pięćset osiemdziesiąt złotych. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, bo aż trzykrotność minimalnej pensji czyli pięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt złotych.

                Na szczęście nie zawsze musimy zapłacić całość tej ogromnej kwoty. W przypadku, gdy zapomnimy o zakupie polisy, ale nie trwa to dłużej niż 14 dni możemy liczyć na umorzenie części kary, ale nadal musimy oddać często więcej, niż kosztuje składka oc. Kwoty te wyglądają następująco: do trzech dni zapłacimy 20% kary, czyli siedemset złotych, od 4 do 14 dni 50% kary, czyli tysiąc siedemset pięćdziesiąt złotych. Dla motocykli i samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów proporcje wyglądają tak samo, tylko są liczone od innej podstawy, tej, którą podałam wcześniej.

Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu, tym bardziej, że jeśli nieubezpieczonym pojazdem spowodujemy czyjąś szkodę, sami będziemy za nią odpowiadać, własnym majątkiem. I o ile naprawa samochodu nie jest aż tak  bardzo kosztowna, choć kilkanaście tysięcy potrafi uderzyć po kieszeni, to już wypłata odszkodowania za szkodę na czyimś zdrowiu czy życiu z pewnością nas zrujnuje. W przykładowym ubezpieczeniu bowiem ubezpieczyciel odpowiada za szkody do 5 milionów euro za szkody osobowe i do 1 miliona euro za szkody na mieniu. Warto mieć to na uwadze, chyba, że jesteśmy w stanie sobie pozwolić na wypłatę takich świadczeń z własnych oszczędności i jeszcze nam zostanie na swoje leczenie czy naprawę.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Mówi się w branży

Mówi się w branży

Tanieją polisy OC, ale to nie powód do radości

Tanieją polisy OC, ale to nie powód do radości

Dlaczego kierowcy płacą więcej za OC?

Dlaczego kierowcy płacą więcej za OC?