Blog Ubezpieczeniowy7 listopada 2015

Co zrobić, gdy nie mamy OC?

Rzeczą oczywistą dla każdego właściciela samochodu czy innego pojazdu jest to, że musimy wybrać i opłacić ubezpieczenie oc. Uczą tego nawet na kursach prawa jazdy. Nieprzestrzeganie tego przepisu może się dla nas skończyć dużo bardziej dotkliwie niż brak przeglądu czy nie przerejestrowanie samochodu w wymaganym terminie, warto więc przede wszystkim zająć się tą kwestią.

                Jaka jest kara za brak oc? Oczywiście finansowa. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić w ten sposób, to niech zastanowi się dwa razy, bo kara, jaką zapłaci, gdy kontrola wykryje, że nie posiada ubezpieczenia oc wynosi dwukrotność minimalnej płacy, czyli w 2015 roku dokładnie trzy tysiące pięćset złotych w przypadku aut osobowych.  Lepiej jest w przypadku, gdy nie opłacimy oc motocykla, wówczas jest to tylko jedna trzecia minimalnej pensji – pięćset osiemdziesiąt złotych. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, bo aż trzykrotność minimalnej pensji czyli pięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt złotych.

                Na szczęście nie zawsze musimy zapłacić całość tej ogromnej kwoty. W przypadku, gdy zapomnimy o zakupie polisy, ale nie trwa to dłużej niż 14 dni możemy liczyć na umorzenie części kary, ale nadal musimy oddać często więcej, niż kosztuje składka oc. Kwoty te wyglądają następująco: do trzech dni zapłacimy 20% kary, czyli siedemset złotych, od 4 do 14 dni 50% kary, czyli tysiąc siedemset pięćdziesiąt złotych. Dla motocykli i samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów proporcje wyglądają tak samo, tylko są liczone od innej podstawy, tej, którą podałam wcześniej.

Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu, tym bardziej, że jeśli nieubezpieczonym pojazdem spowodujemy czyjąś szkodę, sami będziemy za nią odpowiadać, własnym majątkiem. I o ile naprawa samochodu nie jest aż tak  bardzo kosztowna, choć kilkanaście tysięcy potrafi uderzyć po kieszeni, to już wypłata odszkodowania za szkodę na czyimś zdrowiu czy życiu z pewnością nas zrujnuje. W przykładowym ubezpieczeniu bowiem ubezpieczyciel odpowiada za szkody do 5 milionów euro za szkody osobowe i do 1 miliona euro za szkody na mieniu. Warto mieć to na uwadze, chyba, że jesteśmy w stanie sobie pozwolić na wypłatę takich świadczeń z własnych oszczędności i jeszcze nam zostanie na swoje leczenie czy naprawę.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 27 marca 2018

Polska (ciężka) jazda na autostradzie

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 25 listopada 2015

Jakie dodatkowe ubezpieczenie warto mieć?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 7 czerwca 2015

Wypowiedzenie polisy OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę