Jak zapewnić sobie odszkodowanie z polisy domu?

Warto pamiętać, że wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela występują w każdej umowie ubezpieczeniowej

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 14.07.2016, w kategorii:

W ubiegłym tygodniu podpowiadaliśmy, jak podczas dłuższych wakacyjnych wyjazdów zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań. Kontynuując ten temat, dziś przyglądamy się kwestii uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży lub uszkodzenia mienia oraz wyjaśniamy, co może spowodować odmowę wypłaty świadczenia.  

 

shutterstock_260188952Wyjeżdżając na wakacje, często prosimy sąsiada o „rzucenie okiem” na nasz dobytek lub podlewanie kwiatów, aby mógł on dostać się do domu zostawiamy klucz pod wycieraczką, za doniczką lub w innej „kryjówce”. Należy mieć jednak świadomość, że czujność sąsiadów nie jest równie skuteczna jak alarm antywłamaniowy i może się zdarzyć, że podczas wyjazdu, ktoś obrabuje nasz dom. W takiej sytuacji nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie mieszkania możemy nie otrzymać odszkodowania. Wynika to z faktu, że niewłaściwy sposób przechowywania kluczy jest jednym z standardowych wyłączeń ochrony polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyciele przestrzegają, że w żadnym przypadku nie można zostawiać zestawu kluczy pod wycieraczką czy w doniczce. Co więcej, szczególną ostrożność należy zachować podejmując decyzję o tym, komu powierzamy klucze do mieszkania na czas naszej nieobecność.

 

Choć każde towarzystwo ubezpieczeniowe na własny sposób określa katalog zdarzeń, za które nie ponosi odpowiedzialności, część z nich jest wspólna dla większości z firm. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości zalicza się do nich m.in. wspomniane wyżej niewłaściwe przechowywanie kluczy, ale także niezabezpieczenie drzwi i okien, czyli nieodpowiednie zamknięcie domu.

 

Warto wiedzieć, że wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela występują w każdej umowie ubezpieczeniowej. Nawet jeśli zdecydujemy się na atrakcyjne ubezpieczenie „all risks”, które bywa reklamowane jako zabezpieczenie od wszelkich ryzyk, również zawiera ono własną (zazwyczaj krótszą niż w standardowej polisie) listę wyłączeń. Dlatego właśnie przed zakupem polisy nieruchomości, obowiązkowo trzeba zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami umowy), a szczególnie z fragmentem dotyczącym sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z tytułu konsekwencji określonych szkód lub zdarzeń.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Cały czas spłacamy stare szkody

Cały czas spłacamy stare szkody

Jakie mogą być konsekwencje braku polisy za granicą?

Jakie mogą być konsekwencje braku polisy za granicą?

PIU opublikował dane ubezp. zdrowotnego

PIU opublikował dane ubezp. zdrowotnego