Aktualności14 lipca 2016

Jak zapewnić sobie odszkodowanie z polisy domu?

W ubiegłym tygodniu podpowiadaliśmy, jak podczas dłuższych wakacyjnych wyjazdów zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań. Kontynuując ten temat, dziś przyglądamy się kwestii uzyskania odszkodowania w przypadku kradzieży lub uszkodzenia mienia oraz wyjaśniamy, co może spowodować odmowę wypłaty świadczenia.  

 

shutterstock_260188952Wyjeżdżając na wakacje, często prosimy sąsiada o „rzucenie okiem” na nasz dobytek lub podlewanie kwiatów, aby mógł on dostać się do domu zostawiamy klucz pod wycieraczką, za doniczką lub w innej „kryjówce”. Należy mieć jednak świadomość, że czujność sąsiadów nie jest równie skuteczna jak alarm antywłamaniowy i może się zdarzyć, że podczas wyjazdu, ktoś obrabuje nasz dom. W takiej sytuacji nawet jeśli posiadamy ubezpieczenie mieszkania możemy nie otrzymać odszkodowania. Wynika to z faktu, że niewłaściwy sposób przechowywania kluczy jest jednym z standardowych wyłączeń ochrony polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyciele przestrzegają, że w żadnym przypadku nie można zostawiać zestawu kluczy pod wycieraczką czy w doniczce. Co więcej, szczególną ostrożność należy zachować podejmując decyzję o tym, komu powierzamy klucze do mieszkania na czas naszej nieobecność.

 

Choć każde towarzystwo ubezpieczeniowe na własny sposób określa katalog zdarzeń, za które nie ponosi odpowiedzialności, część z nich jest wspólna dla większości z firm. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości zalicza się do nich m.in. wspomniane wyżej niewłaściwe przechowywanie kluczy, ale także niezabezpieczenie drzwi i okien, czyli nieodpowiednie zamknięcie domu.

 

Warto wiedzieć, że wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela występują w każdej umowie ubezpieczeniowej. Nawet jeśli zdecydujemy się na atrakcyjne ubezpieczenie „all risks”, które bywa reklamowane jako zabezpieczenie od wszelkich ryzyk, również zawiera ono własną (zazwyczaj krótszą niż w standardowej polisie) listę wyłączeń. Dlatego właśnie przed zakupem polisy nieruchomości, obowiązkowo trzeba zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami umowy), a szczególnie z fragmentem dotyczącym sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z tytułu konsekwencji określonych szkód lub zdarzeń.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 8 stycznia 2020

Ruszyła druga tura PPK

Czytaj dalej
Aktualności 29 kwietnia 2019

Wielka majówka Superpolisy !

Czytaj dalej
Aktualności 24 lutego 2017

luty 2017

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę