Aktualności3 stycznia 2020

UFG: Sankcje za brak OC o 15% w górę

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) poinformował o zmianie wysokości sankcji za brak OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.). W 2020 roku właściciel samochodu osobowego bez ubezpieczenia OC zapłaci maksymalnie 5200 złotych kary. To aż o 15% więcej niż w 2019 r. (4,5 tys. zł).

Zgodnie z art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK wysokość sankcji za brak ubezpieczenia OC ppm. ustalana jest co roku proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według przepisów prawa maksymalna stawka dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia. Jeśli przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni, sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi 20% pełnej stawki, a do 14 dni – 50%.

Spowodowanie wypadku pojazdem bez ważnej polisy OC ppm. pociąga za sobą jeszcze większe konsekwencje finansowe dla jego właściciela, który solidarnie ze sprawcą wypadku musi zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłaci ofiarom zdarzenia. UFG prowadzi obecnie ponad 16 tys. postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań, a średnia wartość takiej szkody przekracza 16,5 tys. zł. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln zł.

UFG wciąż udoskonala system wykrywania nieubezpieczonych i pilnuje szczelności systemu OC ppm. Ponad 75% wykrywanych przypadków braku ubezpieczenia odbywa się poprzez ustalenia własne Funduszu.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy