Aktualności11 marca 2016

Bez odszkodowania za jazdę na podwójnym gazie

W marcu w kalendarzach można znaleźć m.in. Dzień Św. Patryka oraz Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Obie te daty powinny skłaniać do refleksji nad jazdą samochodem pod wpływem alkoholu i odpowiedzialnością, jaka wiąże się z takim zachowaniem.

 

    Statystyki dotyczące kierowców prowadzących w Polsce „pod wpływem” poprawiają się, jednak liczby wciąż straszą, zwłaszcza gdy wyobrazimy sobie, że dotyczą one osób uczestniczących w ruchu drogowym tuż obok nas. Wg danych Komendy Głównej Policji nietrzeźwi są sprawcami ok. 7 proc. wszystkich wypadków. W całym 2015 roku policja zatrzymała 128,6 tys. pijanych za kierownicą (12,6 tys. mniej niż w 2014 r. przy liczbie kontroli większej o 2,3 mln). Wielkanoc 2015 także była mniej tragiczna niż rok wcześniej – podczas całego świątecznego weekendu zatrzymano 1118 nietrzeźwych kierowców i doszło do 217 wypadków.

 

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

   Miejmy nadzieję, że w 2016 te liczby nadal będą maleć i że kierowcy w Polsce są coraz bardziej świadomi, że jazda po spożyciu alkoholu może mieć znaczący i długofalowy wpływ na ich życie. W razie spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego gwarantowana jest dożywotnia utrata prawa jazdy. Jest to jednak nic w porównaniu z odpowiedzialnością karną i finansową za popełnienie przestępstwa oraz wyrządzone szkody.

 

Polisa nie chroni pijanych!

   Należy pamiętać, że kierowców, którzy wyrządzają szkodę innej osobie po spożyciu alkoholu, nie chroni obowiązkowe ubezpieczenie OC, nawet jeśli to nie stan kierującego był bezpośrednią przyczyną wypadku. Ofiara otrzyma odszkodowanie, jednak ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości kosztów od sprawcy zdarzenia. Podobnie jak kierowca bez ważnego OC, który oprócz kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia poniesie też wszystkie zobowiązania wobec poszkodowanych, które wypłaci im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (w tym także renty i zadośćuczynienia wypłacane ofiarom i ich rodzinom, czasem nawet dożywotnio). Pijany kierowca nie może także liczyć na wypłatę odszkodowania z dobrowolnego ubezpieczenia AC, a podróżujący z nim pasażerowie jako współodpowiedzialni mogą mieć spore problemy z uzyskaniem należnego im świadczenia w razie uczestnictwa w wypadku.

   Jako kierowcy, pasażerowie i przypadkowi przechodnie pamiętajmy więc, że w marcu obchodzimy także Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Bez względu na okazję pozostańmy więc trzeźwi za kółkiem i nie wahajmy się zabierać kluczyki innym – jeśli brakuje im trzeźwego osądu sytuacji.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę