Bez odszkodowania za jazdę na podwójnym gazie

Kierowców, którzy wyrządzają szkodę innej osobie po spożyciu alkoholu, nie chroni obowiązkowe ubezpieczenie OC!

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 11.03.2016, w kategorii:

W marcu w kalendarzach można znaleźć m.in. Dzień Św. Patryka oraz Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Obie te daty powinny skłaniać do refleksji nad jazdą samochodem pod wpływem alkoholu i odpowiedzialnością, jaka wiąże się z takim zachowaniem.

 

    Statystyki dotyczące kierowców prowadzących w Polsce „pod wpływem” poprawiają się, jednak liczby wciąż straszą, zwłaszcza gdy wyobrazimy sobie, że dotyczą one osób uczestniczących w ruchu drogowym tuż obok nas. Wg danych Komendy Głównej Policji nietrzeźwi są sprawcami ok. 7 proc. wszystkich wypadków. W całym 2015 roku policja zatrzymała 128,6 tys. pijanych za kierownicą (12,6 tys. mniej niż w 2014 r. przy liczbie kontroli większej o 2,3 mln). Wielkanoc 2015 także była mniej tragiczna niż rok wcześniej – podczas całego świątecznego weekendu zatrzymano 1118 nietrzeźwych kierowców i doszło do 217 wypadków.

 

Kierowcy bez OC to nie tylko polski problem

   Miejmy nadzieję, że w 2016 te liczby nadal będą maleć i że kierowcy w Polsce są coraz bardziej świadomi, że jazda po spożyciu alkoholu może mieć znaczący i długofalowy wpływ na ich życie. W razie spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego gwarantowana jest dożywotnia utrata prawa jazdy. Jest to jednak nic w porównaniu z odpowiedzialnością karną i finansową za popełnienie przestępstwa oraz wyrządzone szkody.

 

Polisa nie chroni pijanych!

   Należy pamiętać, że kierowców, którzy wyrządzają szkodę innej osobie po spożyciu alkoholu, nie chroni obowiązkowe ubezpieczenie OC, nawet jeśli to nie stan kierującego był bezpośrednią przyczyną wypadku. Ofiara otrzyma odszkodowanie, jednak ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości kosztów od sprawcy zdarzenia. Podobnie jak kierowca bez ważnego OC, który oprócz kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia poniesie też wszystkie zobowiązania wobec poszkodowanych, które wypłaci im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (w tym także renty i zadośćuczynienia wypłacane ofiarom i ich rodzinom, czasem nawet dożywotnio). Pijany kierowca nie może także liczyć na wypłatę odszkodowania z dobrowolnego ubezpieczenia AC, a podróżujący z nim pasażerowie jako współodpowiedzialni mogą mieć spore problemy z uzyskaniem należnego im świadczenia w razie uczestnictwa w wypadku.

   Jako kierowcy, pasażerowie i przypadkowi przechodnie pamiętajmy więc, że w marcu obchodzimy także Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Bez względu na okazję pozostańmy więc trzeźwi za kółkiem i nie wahajmy się zabierać kluczyki innym – jeśli brakuje im trzeźwego osądu sytuacji.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Gdy motocykl uszkodzi się w transporcie…

Gdy motocykl uszkodzi się w transporcie…

Jak uzyskać odszkodowanie od sprawcy wypadku?

Jak uzyskać odszkodowanie od sprawcy wypadku?

OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem

OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem