Aktualności6 października 2015

Spalinowa afera Volkswagena może przynieść szkodę wysokości 78 mld euro

Od trzech tygodni jednym z najważniejszych tematów gospodarczych są doniesienia o spalinowej aferze Volkswagena. W połowie września amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła, że niemiecki koncern sprzedał w USA blisko pół miliona aut z silnikiem Diesla, w których manipulowano zawartością trucizn w spalinach. Zamontowane w nich oprogramowanie zaniżało normy toksyczności spalin, dzięki czemu auta spełniały wymogi. Jednak w rzeczywistości z ich rur wydechowych wydobywało się nawet 40 razy więcej szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu, niż dopuszczają amerykańskie normy.

 

Według doniesień prasowych, szkody będące konsekwencjami wspomnianej afery mogą sięgnąć między 23 a 78 mld euro. To pouczające z perspektywy oceny adekwatności sum ubezpieczenia w polisach D&O – informuje na łamach „Gazety Ubezpieczeniowej” Michał Molęda z Leadenhall Polska.

 

Wspomniane polisy to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej władz spółek handlowych, które są rodzajem polisy OC zawodowego. W przeciwieństwie do innych polisy OC typu zawodowego w polisach D&O ochrona ubezpieczenia nie obejmuje zakresu usług zawodowych wobec klientów, lecz chroni jedynie przed roszczeniami własnego pracodawcy.

Wyliczenia sumy szkód zaistniałych w wyniku spalinowej afery Volkswagena potwierdzają statystyki, że adekwatna suma w ubezpieczeniu D&O powinna stanowić ok 20% sumy aktywów, czyli w uproszczeniu wartości majątku przedsiębiorstwa. W przypadku dużych koncernów oraz instytucji finansowych limity te z reguły są nieosiągalne lub ich koszt zbyt wysoki w stosunku do przewidzianych na ubezpieczenie budżetów. Jednak dla większości firm, których aktywa nie przekraczają kilku miliardów, są to sumy realne do osiągnięcia.

W artykule „Gazety Ubezpieczeniowej” czytamy, że koncerny tej wielkości co Volkswagen z reguły wykupują limity w polisach D&O rzędu 500 mln euro. Natomiast w Polsce spora część przedsiębiorstw wciąż w ogóle nie decyduje się na ubezpieczenie w tym zakresie.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 11 grudnia 2017

Warta rusza z carsharingiem

Czytaj dalej
Aktualności 19 czerwca 2017

Chroń się przed przepięciami

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy