Wyższe stawki dla „Anglików”

Już wkrótce na polskich drogach spodziewać się możemy większej ilości aut z kierownicą po prawej stronie. Podobnie jak pozostałe pojazdy,

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 19.05.2015, w kategorii:

Już wkrótce na polskich drogach spodziewać się możemy większej ilości aut z kierownicą po prawej stronie. Podobnie jak pozostałe pojazdy, również „angliki” będą musiały posiadać obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

O kulisach walki o możliwość zarejestrowania „anglików” i decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pisaliśmy na naszym blogu już w lutym. Dziś jest już pewne, że możemy spodziewać się na polskich drogach aut z kierownicą po prawej stronie. Zwłaszcza, że używane auta w Wielkiej Brytanii są kilkukrotnie tańsze.

Z ubezpieczeniem sprowadzonych aut nie powinno być problemu. Wszystkie działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe posiadające w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne mają obowiązek uzupełnić je o OC dla „anglików”. Oznacza to, że oferta ubezpieczeniowa dla pojazdów z kierownicą po prawej stronie będzie równie szeroka jak w przypadku standardowych modeli aut. Jednak ceny polis będą zdecydowanie wyższe. Ubezpieczyciele kilkukrotnie podwyższają stawki, bo przewidują, że wzrośnie liczba wypadków z udziałem tych aut.

Choć nie wszystkie firmy ustaliły już cennik, wiadomo, że stawki będą nieatrakcyjne. „Gazeta Wyborcza” informuje, że w PZU kierowca, który sprowadzi sobie taki samochód zapłaci za ubezpieczenie o połowę więcej, niż za standardowe auto. To konkurencyjna oferta, bowiem zwyżki mogą sięgać nawet 300%.

12499744_mJednak nie wszystkie firmy podchodzą z rezerwą do „anglików”. Aviva pierwsze pojazdy z układem kierowniczym po prawej stronie ubezpieczyła po takich samych cenach jak standardowe pojazdy. Na razie ceny nie ulegną zmianie – mówi „Gazecie Wyborczej” Bartosz Jasik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Avivie.

Podobnie sytuacja wygląda w Link4, póki co towarzystwo ubezpieczeniowe nie podniosło składek. Choć przedstawiciel firmy przewiduje, że częstość szkód z udziałem tych aut w przyszłości wymusi podwyżki cen.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

PZU: Kampania promująca nowy wizerunek zakładu

PZU: Kampania promująca nowy wizerunek zakładu

OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem

OC dla młodego kierowcy tańsze ze współwłaścicielem

Ubiegłoroczne katastrofy kosztowały ubezpieczycieli 54 mld USD

Ubiegłoroczne katastrofy kosztowały ubezpieczycieli 54 mld USD