Aktualności9 listopada 2016

UOKiK zbada sprawę wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych?

Materiał dotyczący wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, który przygotowaliśmy wspólnie z Rzeczpospolitą (więcej informacji o nim znajdziecie w tekście aktualności – Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe niż rok temu) wywołał gorącą dyskusję nie tylko wśród kierowców, ale także wśród ekspertów z branży i przedstawicieli państwowych instytucji.

Przygotowując tegoroczny ranking cen ubezpieczeń komunikacyjnych na prośbę Rzeczpospolitej przyjęliśmy takie same kryteria, jak w roku ubiegłym – zarówno dla kierowców jak i samochodów. Dzięki temu możliwe było śledzenie różnicy w cenach. Nasze obliczenia dowodzą, że w ujęciu rocznym stawki za ubezpieczenie OC wzrosły nawet o 120%. Natomiast za AC kierowcy płacili nawet niemal 500% więcej niż w roku ubiegłym.

Tematem zainteresowała się redakcja TVN24, która zaprosiła do studia przedstawicieli państwowych instytucji. Ekspert z biura Rzecznika Finansowego tłumaczył, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych nie działa właściwie. Zdaniem przedstawiciela RZF z płaconych jeszcze przed rokiem niskich składek nie dało się sfinansować odszkodowań zgodnych z oczekiwaniami klientów. W poprzednich latach ubezpieczeni skarżyli się na niedoszacowanie odszkodowań, a zdeterminowani dochodzili swoich racji. W konsekwencji czego ubezpieczyciele wypłacali klientom wyższe kwoty, ale ponosili przy tym straty.  Ze względu na nierentowność, ceny polis komunikacyjnych poszły w górę.

W studiu TVN24 podwyżkom cen w ubezpieczeniach przyjrzała się także przedstawicielka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzeczniczka UOKiK wyjaśniła, że jeśli wzrost cen wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, to wydaje się być uzasadniony. UOKiK nie wyklucza jednak dokładniejszego zbadania wzrostu stawek ubezpieczeń komunikacyjnych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy