UOKiK zbada sprawę wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 09.11.2016, w kategorii:

Materiał dotyczący wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, który przygotowaliśmy wspólnie z Rzeczpospolitą (więcej informacji o nim znajdziecie w tekście aktualności – Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe niż rok temu) wywołał gorącą dyskusję nie tylko wśród kierowców, ale także wśród ekspertów z branży i przedstawicieli państwowych instytucji.

Przygotowując tegoroczny ranking cen ubezpieczeń komunikacyjnych na prośbę Rzeczpospolitej przyjęliśmy takie same kryteria, jak w roku ubiegłym – zarówno dla kierowców jak i samochodów. Dzięki temu możliwe było śledzenie różnicy w cenach. Nasze obliczenia dowodzą, że w ujęciu rocznym stawki za ubezpieczenie OC wzrosły nawet o 120%. Natomiast za AC kierowcy płacili nawet niemal 500% więcej niż w roku ubiegłym.

Tematem zainteresowała się redakcja TVN24, która zaprosiła do studia przedstawicieli państwowych instytucji. Ekspert z biura Rzecznika Finansowego tłumaczył, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych nie działa właściwie. Zdaniem przedstawiciela RZF z płaconych jeszcze przed rokiem niskich składek nie dało się sfinansować odszkodowań zgodnych z oczekiwaniami klientów. W poprzednich latach ubezpieczeni skarżyli się na niedoszacowanie odszkodowań, a zdeterminowani dochodzili swoich racji. W konsekwencji czego ubezpieczyciele wypłacali klientom wyższe kwoty, ale ponosili przy tym straty.  Ze względu na nierentowność, ceny polis komunikacyjnych poszły w górę.

W studiu TVN24 podwyżkom cen w ubezpieczeniach przyjrzała się także przedstawicielka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzeczniczka UOKiK wyjaśniła, że jeśli wzrost cen wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, to wydaje się być uzasadniony. UOKiK nie wyklucza jednak dokładniejszego zbadania wzrostu stawek ubezpieczeń komunikacyjnych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczyciele podsumowują pierwsze półrocze

Ubezpieczyciele podsumowują pierwsze półrocze

„Jak dobrze wybrać polisy AC oraz OC” – Gazeta Lubuska

„Jak dobrze wybrać polisy AC oraz OC” – Gazeta Lubuska

Stawiamy na budowanie relacji z klientami

Stawiamy na budowanie relacji z klientami