UOKiK zbada sprawę wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych?

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 09.11.2016, w kategorii:

Materiał dotyczący wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, który przygotowaliśmy wspólnie z Rzeczpospolitą (więcej informacji o nim znajdziecie w tekście aktualności – Ubezpieczenia komunikacyjne znacznie droższe niż rok temu) wywołał gorącą dyskusję nie tylko wśród kierowców, ale także wśród ekspertów z branży i przedstawicieli państwowych instytucji.

Przygotowując tegoroczny ranking cen ubezpieczeń komunikacyjnych na prośbę Rzeczpospolitej przyjęliśmy takie same kryteria, jak w roku ubiegłym – zarówno dla kierowców jak i samochodów. Dzięki temu możliwe było śledzenie różnicy w cenach. Nasze obliczenia dowodzą, że w ujęciu rocznym stawki za ubezpieczenie OC wzrosły nawet o 120%. Natomiast za AC kierowcy płacili nawet niemal 500% więcej niż w roku ubiegłym.

Tematem zainteresowała się redakcja TVN24, która zaprosiła do studia przedstawicieli państwowych instytucji. Ekspert z biura Rzecznika Finansowego tłumaczył, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych nie działa właściwie. Zdaniem przedstawiciela RZF z płaconych jeszcze przed rokiem niskich składek nie dało się sfinansować odszkodowań zgodnych z oczekiwaniami klientów. W poprzednich latach ubezpieczeni skarżyli się na niedoszacowanie odszkodowań, a zdeterminowani dochodzili swoich racji. W konsekwencji czego ubezpieczyciele wypłacali klientom wyższe kwoty, ale ponosili przy tym straty.  Ze względu na nierentowność, ceny polis komunikacyjnych poszły w górę.

W studiu TVN24 podwyżkom cen w ubezpieczeniach przyjrzała się także przedstawicielka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzeczniczka UOKiK wyjaśniła, że jeśli wzrost cen wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, to wydaje się być uzasadniony. UOKiK nie wyklucza jednak dokładniejszego zbadania wzrostu stawek ubezpieczeń komunikacyjnych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych dniach.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczenia dotarły do Bytomia

Ubezpieczenia dotarły do Bytomia

Skutki wprowadzenia podatku „bankowego” dla zakładów ubezpieczeń

Skutki wprowadzenia podatku „bankowego” dla zakładów ubezpieczeń

Trzy ważne dla ubezpieczeń ustawy przyjęte przez senat

Trzy ważne dla ubezpieczeń ustawy przyjęte przez senat