Mówi się w branży…

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 27.10.2016, w kategorii:

Tym razem zachęcamy Was do zapoznania się z wypowiedziami osób związanych z rynkiem ubezpieczeniowym, które mówią o „najgorętszym” temacie ostatnich miesięcy, czyli ostrych podwyżkach cen polis komunikacyjnych. Zebraliśmy dla Was komentarze ekspertów, którzy tłumaczą przyczyny podwyżek, a także opowiadają o tym, jak kształtować się będą ceny w kolejnych miesiącach.

 

 1. OC jest droższe m.in. ze względu na rosnące wypłaty odszkodowań za utratę zdrowia w wypadkach komunikacyjnych. Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zwraca uwagę, że kierowcy kupujący dziś polisę płacą za wypadki sprzed lat:

Obecna struktura wypłat w szkodach osobowych nie wskazuje, by głównymi beneficjentami świadczeń z tego tytułu byli ci, którzy w pierwszej kolejności i w sposób oczywisty powinni być zaopatrywani przez ubezpieczycieli i UFG – czyli poszkodowani bezpośrednio w wypadkach komunikacyjnych. (…) Największa część świadczeń jest obecnie wypłacana osobom, które dopiero teraz, po kilkunastu latach od wypadku, wystąpiły z roszczeniami o zadośćuczynienie za ból i cierpienie po śmierci kogoś z rodziny w wypadku drogowym. (…) Oznacza, to, że za tamte wypadki płacimy dziś, w coraz wyższej składce za polisy OC. Warto uzmysłowić sobie, że kolejne poszerzanie odpowiedzialności ubezpieczycieli, będzie skutkowało dalszym wzrostem cen polis OC

Źródło: Rzeczpospolita

 

2.Wzrost wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń wraz z pogłębiającą się stratą techniczną oznacza, że ceny tego typu polis będą rosły. Piotr Majewski z Katedry Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wyjaśnia, jacy kierowcy i dlaczego zapłacą najwięcej:

Tendencja jest wyraźna i niezbyt korzystna dla klientów – ceny ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego w najbliższym czasie będą rosły. Zdecydowanie najwięcej zapłacą kierowcy z krótkim stażem oraz powodujący szkody. Pamiętajmy, że klient, który zapłacił składkę w wysokości kilkuset złotych, może wygenerować szkodę rzędu miliona złotych.

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

 

3.Marek Baran z biura prasowego Link4 wyjaśnia jakich podwyżek można się spodziewać:

Spodziewamy się dalszych podwyżek cen polis OC. W tym roku jeszcze średnio o blisko 15 proc., a po 1 stycznia, gdy wejdą w życie wytyczne KNF dotyczące szkód osobowych, spodziewamy się kolejnych podwyżek, prawdopodobnie o kolejne 15-20 proc.

Źródło: Wyborcza

 

4.O tym, że ceny OC będą rosły przekonany jest także Marcin Broda. Specjalista ds. ubezpieczeń mówi, że:

Nasze stawki przez dłuższy czas będą rosły. Najgorsze podwyżki mamy za sobą, ale może będzie jeszcze jakieś 10-15 proc. wzrostu do końca roku. Więcej kosztują szkody osobowe, szkody rzeczowe, płacimy za wynajem pojazdu zastępczego. To wszystko musi się odbić na stawkach i na cenach, które płacimy za OC

Źródło: TVN24

 

5.Dlaczego sytuacja na rynku ubezpieczeń wygląda tak, a nie inaczej mówi Krzysztof Bromka, prezes Nord Partner:

Gdyby wszyscy patrzyli długofalowo, to dziś rynek wyglądałby inaczej. Inaczej wyglądałyby ceny i inaczej wyglądałyby ubezpieczenia. Przestańmy patrzeć tylko na to, co tu i teraz –myślmy o tym, co za rok, dwa, trzy. Niech nie działa zasada, że o przyszłość będziemy się martwić w przyszłości.

Źródło:  Enewsletter

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

Stan bezpieczeństwa

Stan bezpieczeństwa

Nagrobek pod ochroną

Nagrobek pod ochroną