Aktualności27 października 2016

Mówi się w branży…

Tym razem zachęcamy Was do zapoznania się z wypowiedziami osób związanych z rynkiem ubezpieczeniowym, które mówią o „najgorętszym” temacie ostatnich miesięcy, czyli ostrych podwyżkach cen polis komunikacyjnych. Zebraliśmy dla Was komentarze ekspertów, którzy tłumaczą przyczyny podwyżek, a także opowiadają o tym, jak kształtować się będą ceny w kolejnych miesiącach.

 

 1. OC jest droższe m.in. ze względu na rosnące wypłaty odszkodowań za utratę zdrowia w wypadkach komunikacyjnych. Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zwraca uwagę, że kierowcy kupujący dziś polisę płacą za wypadki sprzed lat:

Obecna struktura wypłat w szkodach osobowych nie wskazuje, by głównymi beneficjentami świadczeń z tego tytułu byli ci, którzy w pierwszej kolejności i w sposób oczywisty powinni być zaopatrywani przez ubezpieczycieli i UFG – czyli poszkodowani bezpośrednio w wypadkach komunikacyjnych. (…) Największa część świadczeń jest obecnie wypłacana osobom, które dopiero teraz, po kilkunastu latach od wypadku, wystąpiły z roszczeniami o zadośćuczynienie za ból i cierpienie po śmierci kogoś z rodziny w wypadku drogowym. (…) Oznacza, to, że za tamte wypadki płacimy dziś, w coraz wyższej składce za polisy OC. Warto uzmysłowić sobie, że kolejne poszerzanie odpowiedzialności ubezpieczycieli, będzie skutkowało dalszym wzrostem cen polis OC

Źródło: Rzeczpospolita

 

2.Wzrost wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń wraz z pogłębiającą się stratą techniczną oznacza, że ceny tego typu polis będą rosły. Piotr Majewski z Katedry Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wyjaśnia, jacy kierowcy i dlaczego zapłacą najwięcej:

Tendencja jest wyraźna i niezbyt korzystna dla klientów – ceny ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego w najbliższym czasie będą rosły. Zdecydowanie najwięcej zapłacą kierowcy z krótkim stażem oraz powodujący szkody. Pamiętajmy, że klient, który zapłacił składkę w wysokości kilkuset złotych, może wygenerować szkodę rzędu miliona złotych.

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

 

3.Marek Baran z biura prasowego Link4 wyjaśnia jakich podwyżek można się spodziewać:

Spodziewamy się dalszych podwyżek cen polis OC. W tym roku jeszcze średnio o blisko 15 proc., a po 1 stycznia, gdy wejdą w życie wytyczne KNF dotyczące szkód osobowych, spodziewamy się kolejnych podwyżek, prawdopodobnie o kolejne 15-20 proc.

Źródło: Wyborcza

 

4.O tym, że ceny OC będą rosły przekonany jest także Marcin Broda. Specjalista ds. ubezpieczeń mówi, że:

Nasze stawki przez dłuższy czas będą rosły. Najgorsze podwyżki mamy za sobą, ale może będzie jeszcze jakieś 10-15 proc. wzrostu do końca roku. Więcej kosztują szkody osobowe, szkody rzeczowe, płacimy za wynajem pojazdu zastępczego. To wszystko musi się odbić na stawkach i na cenach, które płacimy za OC

Źródło: TVN24

 

5.Dlaczego sytuacja na rynku ubezpieczeń wygląda tak, a nie inaczej mówi Krzysztof Bromka, prezes Nord Partner:

Gdyby wszyscy patrzyli długofalowo, to dziś rynek wyglądałby inaczej. Inaczej wyglądałyby ceny i inaczej wyglądałyby ubezpieczenia. Przestańmy patrzeć tylko na to, co tu i teraz –myślmy o tym, co za rok, dwa, trzy. Niech nie działa zasada, że o przyszłość będziemy się martwić w przyszłości.

Źródło:  Enewsletter

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 2 stycznia 2015

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Czytaj dalej
Aktualności 2 września 2015

Wyższe odszkodowania. Co z ceną OC?

Czytaj dalej
Aktualności 30 stycznia 2020

Najciekawsze akcje ubezpieczycieli

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę