KNF podsumował pierwsze półrocze w ubezpieczeniach

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 30.10.2017, w kategorii:

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „Raport o stanie sektora ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2017 roku”. Wnioski wyłaniające się z niego pozwalają stwierdzić, że współczynniki wypłacalności w skali całego sektora ubezpieczeń kształtują się na bezpiecznym poziomie. Odnotowano też wzrost składki przypisanej brutto zakładów ubezpieczeniowych o przeszło 15%. 

Opublikowany przez Komisję Nadzory Finansowego (KNF) raport o wynikach finansowych sektora ubezpieczeń i reasekuracji w I półroczu 2017 r. opiera się na danych zawartych w sprawozdaniach finansowych i statystycznych tych podmiotów.

Jak podaje KNF, po pierwszym półroczu 2017 roku składka przypisana brutto całego sektora ubezpieczeń (czyli suma wszystkich składek z umów ubezpieczenia) wyniosła 31,58 mld zł i była wyższa o 4,31 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wzrost odnotowano zarówno w segmencie ubezpieczeń na życie – o 2,42%, jak i w dziale ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych – o 26,18%.

Z perspektywy klientów ważnym aspektem raportu jest podsumowanie wskaźników świadczących o wypłacalności ubezpieczycieli. KNF w raporcie podaje, że obliczane na podstawie unijnych wytycznych współczynniki wypłacalności w skali całego sektora ubezpieczeń kształtują się na bezpiecznym poziomie. Warto również zaznaczyć, że w porównaniu z ubiegłorocznymi wynikami odnotowano wzrosty, zarówno w przypadku minimalnego wymogu kapitałowego, jak i w przypadku kapitałowego wymogu wypłacalności.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Czy sprzedaży ubezpieczeń nauczyć się może każdy?

Wiener zastępuje Gothaera

Wiener zastępuje Gothaera

Ubezpieczyciele dotrzymują terminów reklamacji

Ubezpieczyciele dotrzymują terminów reklamacji