Aktualności30 listopada 2016

Kto płaci za szkody wyrządzone przez dzieci i zwierzęta?

Twoje dziecko wybiło piłką okno sąsiada? Zarysowało jego drogie auto? A może Twój czworonożny pupil pogryzł listonosza? Coraz częściej w takich sytuacjach osoby poszkodowane domagają się odszkodowania. Jednak rodzice i właściciele zwierząt domowych nie muszą z własnej kieszenie pokrywać kosztów szkód spowodowanych przez podopiecznych. Ochronę przed finansową odpowiedzialnością zapewnia polisa OC w życiu prywatnym.

Rosnąca świadomość prawna sprawia, że osoby poszkodowane coraz częściej domagają się należnego im odszkodowania, także na drodze sądowej. Bowiem zgodnie z kodeksem cywilnym, kto wyrządzi komuś szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Rekompensata z tytułu odpowiedzialności cywilnej może sięgać wysokich kwot. Co jednak, gdy do szkody doszło z winy naszego dziecka lub czworonożnego pupila? Kto zapłaci za wyrządzone krzywdy?

Za szkody dzieci płacą rodzice

Dzieciom, które nie ukończyły 13 roku życia, przypisuje się brak rozeznania co do skutków ich działań. Oznacza to, że za szkody przez nie wyrządzone odpowiada opiekun prawny, najczęściej rodzic. Natomiast dzieci, które ukończyły 13. rok życia teoretycznie powinny same odpowiadać za spowodowane szkody, z zastrzeżeniem, że musi pozwalać im na to stopień rozwoju psychofizycznego. W praktyce okazuje się jednak, że ekonomiczne konsekwencje wybryków małoletnich ponoszą rodzice, gdyż dzieci nie posiadają własnego majątku.

Za szkody wyrządzone przez zwierzęta płaci właściciel

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta została uregulowana w kodeksie cywilnym. W myśl, którego osoba hodująca zwierzę jest zobowiązana do naprawienia szkody przez nie wyrządzone, niezależnie od tego czy było pod nadzorem czy np. uciekło z posesji. Kodeks reguluje zasady odpowiedzialności bardzo rygorystycznie i dotyczą one również sytuacji, kiedy zbłąkany pies pogryzł kogoś parku. Właściciel zwierzęcia może zwolnić się z odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, jeśli udowodni, że opieka nad psem sprawowana była dokładnie, a do sytuacji doszło w wyniku działań osoby trzeciej. Jednak takie tłumaczenie sąd uwzględnia niezwykle rzadko. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zwierzę ponosi jego opiekun.

Mądry ubezpieczony przed szkodą

Skoro jako rodzice i właściciele zwierząt jesteśmy zobowiązani do poniesienia kosztów ewentualnych szkód, to warto wiedzieć, że przed koniecznością płacenia odszkodowania z własnej kieszeni uchroni nas ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Taka polisa może mieć postać samodzielnego produktu lub też traktowana jest jako dodatek do innych ubezpieczeń np. domu i mieszkania.

Co ważne, OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę związaną z odpowiedzialnością za szkody, które wyrządzą nasi podopieczni, ale także i my sami. Niektóre polisy zapewniają ochronę również w przypadku szkód spowodowanych przez pomoc domową lub opiekunkę do dzieci.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 16 kwietnia 2018

Rekordowy wynik majątkowej Warty

Czytaj dalej
Aktualności 30 listopada 2016

listopad 2016

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę