Temat OC znowu na ustach polityków

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 30.05.2017, w kategorii:

Politycy i przedstawiciele różnych instytucji zebrali się na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, aby dyskutować o podwyżkach cen obowiązkowego ubezpieczenia dla kierowców. Podczas spotkania podzielili się ze sobą informacjami na temat wzrostu cen ubezpieczeń OC pojazdów mechanicznych i próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczynę wzrostu składek we wspomnianych wcześniej polisach.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, które odbyło się 25 maja, głos w dyskusji o podwyżkach w OC zabrał podsekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju i Finansów – Leszek Skiba. Przypomniał, że również w poprzednich latach wynik techniczny ubezpieczycieli w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych był ujemny, a w latach 2015 – 2016 strata wynosiła ponad sto milionów złotych. Nadmienił on również, że we wrześniu 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do ubezpieczycieli pismo, w którym zobligowała ich do poprawnego ustalania wysokości składek obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia. Według tych wytycznych cena polisy ma być obliczana w taki sposób, aby była dopasowana do zobowiązań wynikających z umów oraz kosztów wykonywanej działalności. W skutek czego towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły podnosić ceny polis. Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego, średnie tempo wzrostu cen składek w I kwartale ubiegłego roku wyniosło 6,1%, w II kwartale było to już 11%, w III kwartale prawie 20%, natomiast pod koniec roku składki wzrosły rok do roku średnio o prawie 29%.

Na posiedzeniu zwrócono również uwagę na liczne zmiany otoczenia prawnego, do których branża ubezpieczeniowa musiała się dostosować (m.in. wdrożenie unijnych dyrektyw, ustaw, wytycznych i rekomendacji, które w większości związane z ochroną konsumentów). Dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Komisji Nadzoru Finansowego – Paweł Sawicki, zauważył, że owe zmiany wraz z wyrokami sądowymi przyczyniły się do zwiększenia zakresu odpowiedzialności zakładów z tytułu OC kierowców. Z uwagi na to towarzystwa ubezpieczeniowe zostały zobowiązane do wypłaty wyższych zadośćuczynień, które były jedną z przyczyn wzrostu cen OC.

W posiedzeniu brali udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rozwoju i Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jak ubezpieczyć się od burzy?

Jak ubezpieczyć się od burzy?

Być (ubezpieczonym) jak gwiazda? Da się zrobić!

Być (ubezpieczonym) jak gwiazda? Da się zrobić!

Konkurowanie cenami polis się nie skończy

Konkurowanie cenami polis się nie skończy