Dlaczego należy zawsze opłacać OC pojazdu?

Właściciele samochodów  ponoszą wiele opłat związanych z eksploatacją pojazdów. Nie na darmo mówi się, że samochód to skarbonka. Jedną z

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 12.06.2015, w kategorii:

Właściciele samochodów  ponoszą wiele opłat związanych z eksploatacją pojazdów. Nie na darmo mówi się, że samochód to skarbonka. Jedną z najważniejszych opłat, a często też jedną z najwyższych jest obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu.

Są kierowcy, którzy ignorują nakaz przerejestrowania nowo zakupionego samochodu, niektórzy też ‘zapominają’ o zrobieniu przeglądu. Ma to pewne negatywne konsekwencje, które jednak nie są aż tak uciążliwe. Dlaczego jednak warto zawsze pamiętać o opłaceniu oc? Odpowiedzią jest wysoka kara za brak OC samochodu.  Jej wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynosi obecnie jego dwukrotność w przypadku samochodów osobowych, a w przypadku motocykli jego 1/3. Na szczęście dla zapominalskich brak polisy jedynie przez kilka dni skutkuje koniecznością zapłaty jedynie części kary, a nie jej całości. I tak jest to jednak stawka 700 złotych jeśli nie mamy ubezpieczenia do 3 dni, a gdy okres ten przeciąga się do 14 dni stawka kary wzrasta już do kwoty 1750 złotych, zaś po upływie ponad dwóch tygodni bez ubezpieczenia jest płatna pełną kwotę 3500 złotych.

Jak więc można się przekonać wysokość kar jest znaczna. Czy zniechęci to właścicieli pojazdów do unikania płacenia polisy? Prawdopodobnie.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Nowa ustawa skonsoliduje rynek agencyjny

Nowa ustawa skonsoliduje rynek agencyjny

Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

Czy już wkrótce stylu jazdy będzie miał wpływ na cenę OC?

Autocasco na godziny od AVIVA

Autocasco na godziny od AVIVA