Aktualności13 sierpnia 2016

Polisa dla Olimpijczyka

Od kilku dni obserwujemy zmagania sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W największej imprezie sportowej na świecie nasz kraj reprezentuje łącznie 245 osób, które rywalizują o 306 medali. Jednak wieniec laurowy zdobędą tylko najlepsi, a z wysokim ryzykiem kontuzji i utraty zdrowia musi się liczyć każdy, kto uprawia wyczynowo sport. Czy to ryzyko brane jest pod uwagę także przez ubezpieczycieli?

 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wydatki związane z ubezpieczeniem Polskiej Drużyny Olimpijskiej pochłonęły kwotę 2,2 mln złotych. Jak przyznaje Polski Komitet Olimpijski, kwota ta jest rekordowo wysoka, ze względu na rosnące wymogi organizatorów Igrzysk. Ci z kolei z dużą starannością weryfikują, czy każdy ze sportowców został zabezpieczony na odpowiednią sumę. Chodzi o to, aby w razie wypadku bądź kontuzji wszyscy rywalizujący o medal mogli w jak najszybszym czasie wrócić do aktywności fizycznej. Dlatego zakres i suma każdego ubezpieczenia musi być dopasowana do konkretnych potrzeb zawodnika oraz uprawianej przez niego dyscypliny.

shutterstock_256261765

Zakres polisy dostosowany do sportu

Sporty wyczynowe wiążą się z ponoszeniem przez sportowca wysokiego ryzyka wystąpienia poważnej kontuzji lub utraty zdrowia w wypadku, co oznacza wykluczenie z treningów, leczenie i rehabilitację. Działania medyczne pozwalające wrócić do zdrowia wiążą się z wysokimi kosztami, które może pokryć ubezpieczyciel, jeśli sportowiec wcześniej zadbało o stosowne ubezpieczenie. Warto wiedzieć, że standardowa polisa może niekiedy być niewystarczająca, dlatego ważne jest, aby każdy kto uprawia sport poinformował o tym fakcie ubezpieczyciela jeszcze przed zakupem polisy, co pomoże dostosować jej zakres do potrzeb.

Ubezpieczeniowa definicja sportu wyczynowego

Zazwyczaj wyczynowe uprawianie sportów ubezpieczyciele definiują jako profesjonalne uprawianie dyscyplin sportowych w ramach sekcji czy klubów, w formie regularnych treningów, zawodów itp. Jeśli możesz siebie zaliczyć do tej kategorii, a zwłaszcza jeśli uprawiasz wyczynowo sport o charakterze ekstremalnym, chcąc się ubezpieczyć na życie i zdrowie, musisz poszukać dla siebie specjalnych ofert. Bowiem standardowa polisa zazwyczaj zawierać będzie wykluczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe na skutek wyczynowego uprawiania określonych w OWU dyscyplin sportowych. Dla przykładu w OWU PZU znaleźć można informacje, że za ekstremalne lub szczególnie ryzykowne ubezpieczyciel uznaje: snowbording wysokogórski, downhill(jazda rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach), czy rafting (spływ rzeczny). Natomiast Warta nie bierze odpowiedzialności za dyscypliny takie, jak: m.in. motocross, bungee czy żeglarstwo oceaniczne. Ponadstandardowa ochrona ubezpieczeniowa dla uprawiającym wyczynowo wskazane sporty, wymaga zawarcia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej lub rozszerzenia ochrony w ramach posiadanego ubezpieczenia, co w obu przypadkach wiąże się z wyższymi kosztami składki.

Ubezpieczenia sportowe dla amatorów

Osoby, które uprawiają sporty jedynie amatorsko również powinny przed wykupieniem polisy dokładnie przeczytać OWU. W przypadku części dyscyplin, takich jak jazda na rolkach czy pływanie, wystarczy zwykła polisa. Jeśli jednak decydujemy się na aktywność podnoszącą poziom adrenaliny we krwi, trzeba mieć świadomość, że przez ubezpieczyciela najpewniej zostanie ona sklasyfikowana jako sport ekstremalny. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas wakacji, gdyż w kurortach nie brakuje sportów dostarczających maksymalnych wrażeń, a część z nich jest tak popularna, że ryzyko związane z jej uprawianiem uważamy za niewielkie. Niemniej jednak w takich przypadkach konieczne będzie ubezpieczenie turystyczne uwzględniające ekstremalny charakter uprawiania określonych dyscyplin. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i mieć gwarancję, że w razie potrzeby ubezpieczyciel zajmie się wszystkim za nas.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę