Los PIU w rękach Rady Ministrów

Wiele wskazuje na to, że już niedługo zniesienie obligatoryjnej przynależności do Polskiej Izby Ubezpieczeniowej może stać się faktem. Ostateczne rozstrzygniecie

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 29.05.2015, w kategorii:

Wiele wskazuje na to, że już niedługo zniesienie obligatoryjnej przynależności do Polskiej Izby Ubezpieczeniowej może stać się faktem. Ostateczne rozstrzygniecie w tej kwestii pozostawiono Radzie Ministrów.

Ostatni projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej przedłożony przez Ministerstwo Finansów zakłada zniesienie obligatoryjnego charakteru PIU. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął akt i zarekomendował go Radzie Ministrów. W opinii resortu finansów PIU nie wywiązuje się z obowiązku prowadzenia baz danych zdarzeń i szkód, dlatego lepiej byłoby powierzyć ten obowiązek Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

PIU wyraża zdecydowany sprzeciw przeciwko zniesieniu obowiązkowego członkostwa zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w samorządzie ubezpieczeniowym. Uważa, że może to znacząco osłabić rolę reprezentacji ubezpieczycieli oraz ograniczyć skalę podejmowanych działań.

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce.

15606972_m

fot. Rada Ministrów otrzymała ostatni projekt ustawy.

Zrzesza ponad 60 firm (m.in. PZU. Warta, Compensa, InterRisk). Do jej zadań należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń. PIU działa od 1990 roku.

 

 

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

styczeń 2015

styczeń 2015

Suchą stopą przez IDD – c.d.

Suchą stopą przez IDD – c.d.

Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami

Coraz więcej wypadków z nieubezpieczonymi obcokrajowcami