Aktualności8 kwietnia 2016

Kto płaci OC za wraki pojazdów?

Porzucone auta zajmujące miejsce na publicznych parkingach, to problem, z którym boryka się każde większe miasto w Polsce. Obowiązek ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich, także nieużytkowanych pojazdów. Kto więc płaci OC za wraki aut?

Pozostawione na pastwę losu samochody nie mogą być niczyje. Dzięki tablicom rejestracyjnym lub numerowi VIN funkcjonariusze mogą ustalić, kto jest właścicielem. Taka osoba dostaje zazwyczaj kilka dni na usunięcie pojazdu i dodatkowo musi liczyć się z mandatem. To nie jedyna sankcja. Nieużywane samochody najczęściej nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia, a kara za brak OC w 2016 roku jest jeszcze bardziej dotkliwa, niż w ubiegłych latach.

Osoby porzucające samochody na „wieczny parking” często obchodzą przepisy, a za wraki odpowiedzialny staje się zarządca. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku usuniętych z drogi i nieodebranych przez właścicieli aut, które przepadają na rzecz powiatów. Mimo, że po wraki nikt się nie zgłasza trzeba trzymać je na parkingu, co jest kosztowne, bo wiąże się także z koniecznością opłacenia ubezpieczenia.

shutterstock_157163204

Jak podaje Rzeczpospolita, rozwiązaniem ma być projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe prawo ma znieść obowiązek ubezpieczeniowy w takich przypadkach.

W rozmowie z gazetą Marcin Nadolny ze starostwa w Jarosławiu mówi, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ponad 90% takich pojazdów zostaje wycofywanych z eksploatacji i poddawanych przetworzeniu. Jego zdaniem zawieranie umowy OC jedynie na okres związany z przeprowadzeniem procedury jest nieracjonalne.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 10 listopada 2016

Jesienne wakacje tylko z ubezpieczeniem

Czytaj dalej
Aktualności 24 września 2015

Media o nas – Wrzesień 2015

Czytaj dalej
Aktualności 23 września 2015

Spox, czyli wakacje z Superpolisa.pl

Czytaj dalej
Aktualności 14 listopada 2016

PZU daje auto zastępcze „non stop”

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę