Aktualności8 kwietnia 2016

Kto płaci OC za wraki pojazdów?

Porzucone auta zajmujące miejsce na publicznych parkingach, to problem, z którym boryka się każde większe miasto w Polsce. Obowiązek ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich, także nieużytkowanych pojazdów. Kto więc płaci OC za wraki aut?

Pozostawione na pastwę losu samochody nie mogą być niczyje. Dzięki tablicom rejestracyjnym lub numerowi VIN funkcjonariusze mogą ustalić, kto jest właścicielem. Taka osoba dostaje zazwyczaj kilka dni na usunięcie pojazdu i dodatkowo musi liczyć się z mandatem. To nie jedyna sankcja. Nieużywane samochody najczęściej nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia, a kara za brak OC w 2016 roku jest jeszcze bardziej dotkliwa, niż w ubiegłych latach.

Osoby porzucające samochody na „wieczny parking” często obchodzą przepisy, a za wraki odpowiedzialny staje się zarządca. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku usuniętych z drogi i nieodebranych przez właścicieli aut, które przepadają na rzecz powiatów. Mimo, że po wraki nikt się nie zgłasza trzeba trzymać je na parkingu, co jest kosztowne, bo wiąże się także z koniecznością opłacenia ubezpieczenia.

shutterstock_157163204

Jak podaje Rzeczpospolita, rozwiązaniem ma być projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe prawo ma znieść obowiązek ubezpieczeniowy w takich przypadkach.

W rozmowie z gazetą Marcin Nadolny ze starostwa w Jarosławiu mówi, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ponad 90% takich pojazdów zostaje wycofywanych z eksploatacji i poddawanych przetworzeniu. Jego zdaniem zawieranie umowy OC jedynie na okres związany z przeprowadzeniem procedury jest nieracjonalne.

 

PF

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 16 maja 2017

Za mandat zapłacimy kartą

Czytaj dalej
Aktualności 27 stycznia 2017

Rzecznik Finansowy

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy