Aktualności12 marca 2015

Wspólne przejazdy a ubezpieczenie?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wspólne przejazdy organizowane za pośrednictwem portali Carpooling, Uber czy BlaBlaCar. Szukający oszczędności kierowcy chętnie zabierają pasażerów w zamian za zwrot kosztów paliwa. Wzrost zainteresowania tą formą przejazdów wzbudził wątpliwości – czy w przypadku kolizji lub stłuczki kierowca będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania dla pasażerów?

W przypadku, gdy kierowca powoduje wypadek, w którym poszkodowani są jego pasażerowie, mają oni prawo wysuwać roszczenia cywilnoprawne w stosunku do kierującego pojazdem. Jednak eksperci towarzystw ubezpieczeniowych zapewniają, że ubezpieczenie OC wystarczy by uchronić kierującego pojazdem od tego obowiązku. Bowiem pieniądze wypłaci ubezpieczyciel kierowcy z polisy, która w razie wypadku chroni wszystkich uczestników zdarzenia.

 

19893711_m
fot. Wspólne przejazdy autem.

 

Oznacza to, że kierowcy planujący zabrać pasażerów do swojego auta nie muszą obawiać się konieczności wypłacenia odszkodowania. Nawet jeśli posiadają wyłącznie ubezpieczenie OC, nie pozbawiają pasażerów świadczeń w chwili, gdy dojdzie do wypadku. Eksperci ubezpieczeniowi tłumaczą, że w takiej sytuacji są oni chronieni przez obowiązkową polisę komunikacyjną na podobnych zasadach jak np. poszkodowany pieszy, który został potrącony przez pojazd.

O ile w przypadku kolizji ochrona OC obejmie pasażerów, o tyle dla samego kierowcy nieocenioną pomocą będzie dobrowolne ubezpieczenie NNW, bowiem okazać się może, że świadczenia w ramach tego pakietu będą jedynymi, jakie otrzyma on lub jego bliscy.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 4 listopada 2015

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Czytaj dalej
Aktualności 12 grudnia 2019

UNIQA: Jak brzmi bezpieczeństwo?

Czytaj dalej
Aktualności 23 listopada 2015

Wyższe kary za brak OC od 2016 roku

Czytaj dalej
Aktualności 8 września 2015

Superpolisa w Zduńskiej Woli!

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę