Strefa Agenta30 września 2020

UFG uruchomił Bazę Danych Ubezpieczeniowych

Wystartowała Baza Danych Ubezpieczeniowych (BDU). To długo oczekiwane przez rynek nowe narzędzie umożliwi skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem przestępczości ubezpieczeniowej oraz pozwoli ubezpieczycielom na lepszą taryfikację składek.

Baza to narzędzie dla całego krajowego rynku ubezpieczeń. Docelowo zawierać ma informacje o wszystkich typach produktów ochronnych – zarówno majątkowych, jak i życiowych.

Baza Danych Ubezpieczeniowych umożliwi szerszą analizę zawieranych umów, zgłaszanych szkód i roszczeń oraz wypłat odszkodowań i świadczeń. Pozwoli to zakładom na lepsze zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym, a w konsekwencji – lepszą taryfikację składek.

Pierwszym ubezpieczycielem, który przystąpił do bazy, był Wiener TU. Kolejnymi były kolejno Warta oraz Compensa.

Co będą mogli zrobić ubezpieczyciele?

Dzięki BDU ubezpieczyciele:

  • otrzymają dostęp do informacji o wielokrotnym ubezpieczeniu danego przedmiotu lub podmiotu ubezpieczenia i anomaliach występujących w procesach ubezpieczeniowych;
  • będą mogli wykonywać samodzielne analizy, np. na sieciach powiązań między podejrzanymi zdarzeniami i ich uczestnikami;
  • sprawdzą liczbę zgłoszeń o wypłatę odszkodowania za ten sam incydent;
  • wymienią się danymi między zainteresowanymi.
Zdaniem ubezpieczycieli wymiana informacji dzięki Bazie Danych Ubezpieczeniowych pozwoli na jeszcze lepsze dopasowywanie produktów i oferty do potrzeb klienta indywidualnego. To w założeniu skuteczne narzędzie do przeciwdziałania nadużyciom i wyłudzeniom.

UFG będzie monitorował usługi udostępniania danych, by zapewnić bezpieczeństwo i pewność działania tych samych reguł w stosunku do wszystkich uczestników BDU. Dostęp do bazy będzie odbywał się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Warunki przystąpienia

Zakres udostępnianych danych będzie oparty na zasadzie wzajemności, tj. uzależniony od tego, jakimi danymi zakład ubezpieczeń zasila Bazę i jakie dane jest skłonny udostępniać innym uczestnikom systemu.

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis majątkowych i na życie jest dla zakładów ubezpieczeń dobrowolne. Warunkiem przystąpienia jest przekazywanie danych o przedmiotach ubezpieczenia, klientach, rodzajach polis, wypłaconych świadczeniach i zdarzeniach, na podstawie których dany ubezpieczyciel wypłacił świadczenia.

Na potrzeby pilotażu siedmiu ubezpieczycieli przekazało dane na temat ponad 11,5 miliona polis i ponad 1,3 mln różnego rodzaju szkód. Skala danych po pełnym zasileniu Bazy będzie wielokrotnie większa.

JN

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 30 marca 2020

Mówi się w branży

Czytaj dalej
Strefa Agenta 21 grudnia 2017

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Strefa Agenta 29 stycznia 2019

Kurs na konkurs!

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy