Ubezpieczeniowi oszuści aktywni jak nigdy dotąd

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 14.10.2015, w kategorii:

W istnienie niektórych metod wyłudzania odszkodowań i świadczeń od towarzystw ubezpieczeniowych wręcz trudno uwierzyć. Jak się okazuje, pomysłowość przestępców nie ustępuje liczebności przestępstw – według danych z wrześniowego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wykrytych oszustw nigdy jeszcze nie było w Polsce tak dużo.

 

Fraud, czyli inaczej oszustwo, naciąganie, fałszerstwo czy matactwo – tymi terminami określa się sytuację, w której przestępcy starają się wyłudzić pieniądze od jakiejś instytucji lub osoby.

 

Tak fraudy ubezpieczeniowe definiuje PIU:

Branżowe określenie przestępstw ubezpieczeniowych popełnianych na szkodę funduszu ubezpieczeniowego zarządzanego przez ubezpieczyciela; najczęstsze typy fraudów to: zgłoszenie ubezpieczycielowi fałszywego zdarzenia ubezpieczeniowego, celowe wyrządzenie szkody, powiększenie rozmiarów szkody, zatajenie przy zawieraniu umowy ubezpieczenia czynników istotnych do oceny ryzyka i wyznaczenia składki ubezpieczeniowej; fraudy ubezpieczeniowe – jeśli niewykryte przez ubezpieczyciela – uderzają zarówno w ubezpieczyciela, jak i w ubezpieczonych powodując wzrost wypłat świadczeń, a w konsekwencji również wzrost składek ubezpieczeniowych.

 

Na polskim rynku ubezpieczeniowym tego typu bezprawna działalność zdecydowanie nie jest rzadkością, a ujawnione w ostatnim czasie dane wskazują wręcz, że działające w naszym kraju zakłady ubezpieczeń muszą zmagać się niemalże z plagą wyłudzeń. Do takich wniosków można dojść studiując opublikowany przez PIU w ostatnich dniach września „Raport o przestępczości ubezpieczeniowej w 2014 r.”. W minionym roku kolejny raz wzrosła zarówno liczba, jak i wartość wykrytych przestępstw ubezpieczeniowych – zanotowano 532 zdarzenia na sumę 10,3 mln zł (średnio 19 tys. zł) na w przypadku ubezpieczeń na życie (Dział I) oraz 9,1 tys. zdarzeń na łączną kwotę 151 mln zł (średnio 16,6 tys. zł) w pozostałych ubezpieczeniach osobowych oraz w majątkowych (Dział II). Jak łatwo policzyć, mówimy tu o wyłudzeniu przeszło 160 mln zł!

 

Pełen raport do pobrania jest pod tym linkiem.

 

Przestępcza pomysłowość…

Aby zobrazować powyższe dane warto sięgnąć po kilka przykładów. Z pomocą ponownie przychodzi PIU, które w swoim podsumowaniu 2014 r. wskazuje kilka rzeczywistych sytuacji. Oto dwie z nich:

                1. W ramach polis na życie często wyłudzane są odszkodowania za zgon ubezpieczonej osoby (40% wszystkich spraw w obrębie Działu I). Jeden z takich przypadków był następujący. Zgłoszono świadczenie z tytułu zgonu ubezpieczonego. Uwagę zwrócił krótki okres między zawarciem ubezpieczenia a zgonem ubezpieczonego (początek odpowiedzialności: 1 maja 2014 r., zgon: 22 czerwca 2014 r.). Polisa została zawarta prawidłowo, zachowano ciągłość ubezpieczenia w związku z wcześniejszą polisą w innym zakładzie ubezpieczeń na kwotę 43 tys. PLN. Podczas analizy dokumentacji zwrócono uwagę na podpisy ubezpieczone – go (porównano podpisy na deklaracjach z lat wcześniejszych oraz ze wzorami podpisów w innych instytucjach). Wykazano podrobienie podpisu na deklaracji (uzyskano opinię biegłego grafologa). Odmówiono wypłaty świadczenia. Klient nie odwołał się od decyzji.

               2. Z kolei w przypadku przy szkodach osobowych z OC komunikacyjnego (66% wszystkich spraw w obrębie Działu II) popularne jest zawyżanie roszczeń z tytułu zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej poprzez poszerzanie kręgu osób, z którymi zmarły przebywał w bliskich relacjach czy na których utrzymanie łożył. Czasami po zgonie poszkodowanego z marginesu społecznego, który z nikim nie utrzymywał bliskich stosunków, pojawiają się roszczenia wielu osób.

 

Przedstawiona sytuacje wydaje się w sumie dość… oczywista czy może nawet banalna. Przynajmniej na tle innych pomysłów, bowiem wyobraźnia oszustów potrafi projektować o wiele bardziej zaskakujące, spektakularne czy wręcz misternie ułożone intrygi. Można do nich zaliczyć następującą sytuację, polegającą na wyłudzeniu pieniędzy z polisy NNW – sprawca wraz ze swoim znajomym upozorował wypadek przy pracy.

 

A było to tak…

 

W podziemnym chodniku kopalni pomysłodawca przekrętu sfabrykował odpadnięcie odłamka skalnego ze stropu. Następnie wstrzyknął sobie zastrzyk znieczulający i polecił uprzednio namówionemu koledze (w zamian za 10% odszkodowania), aby ten uderzył go w chronione butem przemysłowym palce prawej stopy. Kolega użył 10-kilogramowego młota, a po wszystkim pozbył się dowodu. Zgłoszono wypadek przy pracy, wypłacona suma odszkodowania wyniosła prawie 27,5 tys. zł. Sprawa trafiła jednak do sądu, oszustwo się wydało, sprawcy otrzymali wyroki po 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo ubezpieczyciel miał otrzymać zwrot wypłaconej sumy. „Poszkodowany” stracił natomiast palce u prawej nogi…

 

Jak poradzić sobie z oszustami?

Chcąc wiedzieć jak najwięcej na temat rynku ubezpieczeniowego, zdecydowanie warto mieć o fraudach ubezpieczeniowych jak najszersze pojęcie. To w końcu jeden z elementów tego rynku, a jako taki zasługuje na uwagę i na pewno nieodpowiedzialnie byłoby zamiatać tego typu sprawy pod dywan. Na koniec warto więc zadać pytanie – czy jest szansa, że rynek i odpowiednie służby poradzą sobie z plagą oszustw? O jednoznaczną, a już na pewno wiążącą deklarację w tej sprawie nie jest jednak łatwo. Pewną podpowiedzią w sformułowaniu odpowiedzi na to pytanie niech będzie komentarz Jana Grzegorza Prądzyńskiego, prezesa zarządu PIU: Zebrane dane pokazują jak dużym i kosztownym problemem całego sektora jest przestępczość ubezpieczeniowa. Pocieszające jest jednak to, że jednocześnie rośnie wykrywalność wyłudzeń. Jest to możliwe dzięki m.in. coraz skuteczniejszym procedurom w zakładach ubezpieczeń oraz ich współpracy z organami ściągania. Brak przyzwolenia na przestępczość i walka z nią jest w interesie nas wszystkich.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

Jakie mogą być konsekwencje za brak OC?

Skargi do Rzecznika Finansowego

Skargi do Rzecznika Finansowego

Kolejny kłopot z Volkswagenem

Kolejny kłopot z Volkswagenem