W Europie srogie kary za brak OC

Jak się okazuję, polskie prawo wcale nie jest srogie wobec kierowców nieposiadających ważnego OC..

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 13.04.2016, w kategorii:

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK) przestrzega przed podróżowaniem nieubezpieczonymi pojazdami po Starym Kontynencie. W całej Europie Zachodniej kary dla nieodpowiedzialnych kierowców są znacznie surowsze niż w Polsce.  

 

Jak się okazuję, polskie prawo wcale nie jest srogie wobec kierowców nieposiadających ważnego OC. Pomimo wzrostu wysokości kar za brak obowiązkowej polisy, które obecnie dla posiadacza nieubezpieczonego samochodu osobowego mogą sięgnąć w naszym kraju 3,7 tys. zł, polskie sankcje pozostają daleko w tyle za m.in. francuskimi (kara wynieść może 3,7 tys., tyle że… euro), belgijskimi (6 tys. euro) czy luksemburskimi (nawet 10 tys. euro!). A to tylko kilka wybranych przykładów.

 

Kary także dla cudzoziemców!

Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK, w komunikacie prasowym Biura zwraca uwagę, że sankcje za brak obowiązkowego OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczą wszystkich użytkowników dróg i są takie same dla obywateli danego państwa, jak i dla osób jedynie przejeżdżających przez jego terytorium. ZDJOznacza to, że nieodpowiedzialnym polskim kierowcom za granicą przyjdzie zapłacić kary w wysokościach ustalonych w przepisach państwa, w którym zostali przyłapani na braku OC. Warto wiedzieć, że nie zawsze oznacza to straty finansowe. W takich krajach jak Francja, Belgia, Niemcy, Irlandia, Portugalia czy Włochy za brak ubezpieczenia OC właścicielowi może zostać skonfiskowany pojazd. Natomiast w Niemczech i Luksemburgu musi się on liczyć nawet z karą pozbawienia wolności!

 

Nie wszyscy boją się sankcji…

Surowe kary za brak OC nie odstraszają jednak wszystkich kierowców. Najwięcej pojazdów bez ubezpieczenia porusza się po drogach Wielkiej Brytanii (1,2 mln) i Ukrainy (1,1 mln). Na szczęście w Polsce problem nieubezpieczenia dotyczy coraz mniejszej liczby pojazdów. Z najnowszych szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że takich pojazdów jest na polskich drogach „jedynie” ok. 150 tys. Spadek liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po krajowych drogach to przede wszystkim zasługa zwiększonych kontroli UFG. Fundusz jest bowiem w stanie na odległość skutecznie wyłapywać samochody bez OC. Przerwy w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia dla pojazdów znajduje tzw. wirtualny policjant. Jest to stworzona przez UFG i uzupełniana wspólnie z ubezpieczycielami ogólnopolska baza polis komunikacyjnych. Dzięki temu narzędziu, mandat za brak OC mogą dostać nawet ci kierowcy, którzy nie zostali przyłapani podczas policyjnej kontroli. Co więcej, kary spodziewać się powinni zarówno świadomie decydujący się na jazdę bez OC właściciele pojazdów, jak też osoby, które z wykupieniem OC się po prostu spóźniły. Wirtualny policjant sprawdza bowiem także datę rejestracji auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i porównuje ją z terminem wykupienia polisy. Jeśli samochód choć jeden dzień był nieubezpieczony, jego posiadacz może spodziewać się kary.

 

Wszystko to stanowi bardzo konkretny argument za tym, aby nie starać się omijać obowiązujących przepisów. Zwłaszcza że OC, pomimo obserwowanych podwyżek, nie musi być wcale drogie. Wystarczy przecież porównać ze sobą oferty różnych firm, żeby zaoszczędzić…

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Superpolisa na Targach Franczyza 2017

Superpolisa na Targach Franczyza 2017

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Mówi się w branży…

Mówi się w branży…