Aktualności13 czerwca 2017

Braku OC tak łatwo nie ukryjesz

Wpłaty do kasy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z tytułu braku OC w ciągu roku wzrosły o 114 proc. Dane za pierwszy kwartał wskazują, że aż dwóch na trzech kierowców bez OC wykrywanych jest bez kontroli drogowej, a jedynie na podstawie analizy danych z ogólnopolskiej bazy polisy komunikacyjnych.  

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Za brak OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeszcze do niedawna fakt posiadania obowiązkowej polisy weryfikowany był jedynie w trakcie policyjnej kontroli drogowej. Obecnie większość nieubezpieczonych zostaje wykrytych w wyniku analizy danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku system informatyczny prowadzony przez UFG zidentyfikował blisko 65% wszystkich bez OC. Oznacza to, że system identyfikacji właścicieli nieubezpieczonych pojazdów jest coraz bardziej szczelny, a osobom bez obowiązkowej polisy trudniej jest się ukryć i uniknąć kary za brak OC.

O tym, że działania Funduszu są coraz bardziej skuteczne, świadczą również wpływy z kar nakładanych na nieubezpieczonych. W I kwartale 2017 r. kierowcy bez OC na konto UFG wpłacili 47,23 mln zł. To ponad 114% więcej niż rok wcześniej. 

Według informacji udostępnionych przez UFG, w 40% przypadków brak obowiązkowego dla kierowców OC spowodowany jest nieopłaceniem kolejnej raty składki i wygaśnięciem ubezpieczenia. Z kolei przyczyną jednej trzeciej zdarzeń jest wygaśnięcie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy