Aktualności23 września 2016

Opóźnia się modernizacja systemu gromadzącego dane o pojazdach i kierowcach

Niemożliwe jest uruchomienie zmodernizowanego system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), którego celem jest gromadzenie danych dotyczących kierowców i pojazdów, na początku przyszłego roku – takie informacje przekazał wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

W skład CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wchodzi kilka rozbudowanych baz danych. Dotyczą one pojazdów, ich właścicieli oraz kierowców. Z systemu korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. O przydatności systemu możemy się przekonać chociażby sprawdzając samochód przed jego zakupem lub autokar, którym podróżują nasze dzieci.

Zmodernizowana wersja systemu miała być gotowa na początku 2017 r. Jednak 22 września podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny poinformował, że prace nad tym projektem są intensywne, ale jego wdrożenie nie jest możliwe na początku przyszłego roku.

Nowy system CEPiK ma zostać rozszerzony w zakresie gromadzenia dodatkowych danych m.in. dotyczących zdarzeń ubezpieczeniowych np. informacji o szkodach klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC). Resort planuje także zbieranie informacji na temat każdego wykonanego badania technicznego pojazdu, bez względu na to, czy zakończyło się pozytywnym czy też negatywnym wynikiem. 

BC

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę