Aktualności21 sierpnia 2017

5 argumentów, które zachęcą klienta do zakupu AC

O ile OC jest obowiązkowe i posiadać je musi każdy właściciel pojazdu, to na dobrowolne AC decyduje się już tylko część z nich. Wiemy, że często nie jest to najrozsądniejsza decyzja. Ale nie zawsze łatwo jest do zakupu autocasco przekonać klientów, szczególnie gdy do tej pory nie uczestniczyli w wypadku i nie zastanawiają się nad zagrożeniem kradzieżą. Podpowiadamy, jakie argumenty mogą przemówić do wyobraźni i skłonić ich do rozważenia zakupu tego ubezpieczenia.

1.Kradzież samochodu

W 2016 roku w Polsce skradziono 13542 samochody osobowe. Oznacza to, że łupem złodziei padało średnio 37 samochodów każdego dnia! Co ważne, kradzież auta to problem, który dotyka nie tylko posiadaczy wartościowych pojazdów. Od lat najczęściej kradzione są auta niemieckie (w 2015 roku na 1. miejscu był volkswagen golf, kolejno audi A4 i volkswagen passat). Powody do zmartwień mają również właściciele japońskich aut (w tym głównie mazdy 6). Warto zauważyć, że są to popularne modele aut, których raczej nie zalicza się do luksusowych i drogich. Oznacza to, że niebezpieczeństwo utraty pojazdu dotyczy sporej grupy właścicieli pojazdów. Brak odszkodowania po stracie będzie szczególnie dotkliwy, jeśli był to jedyny samochód w gospodarstwie domowym.

2.Akt wandalizmu np. zarysowany samochód

Choć policja nie gromadzi dokładnych danych o przypadkach aktów wandalizmu z udziałem pojazdów, to o skali problemu świadczyć może przypadek z Dolnego Śląska, gdzie w maju tego roku w jednej nocy na parkingu zostało uszkodzonych… 40 aut. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, kto chociaż na chwilę zostawia swój samochód w centrum miasta lub na parkingu. Żaden kierowca nie jest w stanie ustrzec się przed tego typu sytuacjami. Również w tym przypadku samo ubezpieczenie OC nie pomoże i koszty naprawy będzie musiał ponieść poszkodowany.

3.Nieznany sprawca

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w 2016 roku wypłacono 1098 świadczeń dotyczących szkód wyrządzonych przez nieustalonych sprawców. Warto jednak dodać, że zgłoszone do Funduszu szkody to tylko niewielka część wszystkich zdarzeń komunikacyjnych, w których sprawca pozostaje nieznany. Do takich zdarzeń często dochodzi na parkingach, ale poszkodowani nie zawsze zgłaszają szkody na policję. O skali problemu i tym, jak duże jest ryzyko szkody parkingowej, wie każdy kierowca, który próbował znaleźć miejsce postoju w centrum miasta w godzinach szczytu. Niestety, nie zawsze można liczyć na uczciwość innych uczestników ruchu drogowego. Bywa czasem tak, że sprawca szkody odjeżdża z miejsca zdarzenia „jak gdyby nigdy nic”, nie zostawiając żadnych informacji. W takiej sytuacji posiadane AC umożliwi naprawę uszkodzeń w ramach ubezpieczenia.

4.Szkoda spowodowana klęską żywiołową

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o złej pogodzie – choćby w kontekście niedawnych nawałnic i zdemolowanych Borów Tucholskich. Z powodu silnych wiatrów i burz ucierpiało wiele gospodarstw domowych i pojazdów. Jak podaje PZU, do ubezpieczyciela w zaledwie pięć dni zgłoszono ponad 6 tys. szkód komunikacyjnych mających związek z nawałnicami. Szasnę na odszkodowanie, gdy auto jest zniszczone przez silny wiatr, grad lub powalone drzewo mają jedynie posiadacze AC.

5.Zderzenie z dzikim zwierzęciem

Zderzenia samochodu z sarną czy dzikiem bywają bardzo niebezpieczne. Z raportu Komendy Głównej Policji dotyczącego wypadków na drogach w 2016 roku wynika, że 323 wypadki były spowodowane przez dzikie zwierzęta. W wyniku czego zginęło 21 osób, a 393 zostały ranne. W tym przypadku również można przypuszczać, że zgłaszane są jedynie najpoważniejsze przypadki, a wiele zdarzeń nie zostaje odnotowanych w policyjnych statystykach. Uzyskanie odszkodowania za wypadek ze zwierzęciem nie należy do łatwych. Wszystko zależy od tego, kto ponosi odpowiedzialność za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Z takimi kłopotami nie muszą borykać się posiadacze ubezpieczenia AC. Większość polis autocasco przewiduje wypłatę odszkodowania za zderzenie z dzikim zwierzęciem.

***

Wymieniliśmy jedynie kilka z możliwych sytuacji, gdy ubezpieczony będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia AC. Przekonując do zakupu klienta warto przedstawić wyżej wymienione statystyki i argumenty, ale również dokładnie wyjaśnić, na jaki dokładnie zakres ochrony można liczyć.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 19 kwietnia 2018

3… 2… 1… No to RODO!

Czytaj dalej
Aktualności 11 lipca 2017

Podwyżki OC wyhamowały

Czytaj dalej
Aktualności 23 lutego 2018

Media o nas – luty 2018

Czytaj dalej
Aktualności 30 września 2014

wrzesień 2014

Czytaj dalej
Aktualności 30 kwietnia 2015

kwiecień 2015

Czytaj dalej
Aktualności 22 lutego 2016

OC nie przestaje drożeć

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę