Piątek 13-tego dniem pechowym?

W przeciągu 5 lat w piątki 13-tego odnotowano łącznie 1198 zgłoszeń - 6% procent więcej niż w pozostałe piątki

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 13.05.2016, w kategorii:

13 maja jest jedynym w tym roku „pechowym piątkiem”. Czy rzeczywiście tego dnia należy ulec przesądom i pozostawić auto w garażu?

 

Piątek dla większości z nas jest najbardziej wyczekiwanym dniem w tygodniu. Jednak, gdy przypada trzynastego dnia miesiąca u niektórych budzi niepokój. Jest wiele interpretacji tłumaczących dlaczego akurat piątek 13-tego jest dniem pechowym. Już w czasach starożytnych trzynastka uznawana była za symbol zła. Dla przykładu w Egipcie wierzono, że drabina wiodąca do wieczności ma 13 stopni, a ludzkie życie składa się z 12 etapów, przy czym tym 13 miała być śmierć. Strach przed tą liczbą i irracjonalna wiara, że przynosi ona pecha posiada nawet swoją nazwę – triskaidekafobia.

 

Z przeprowadzonego przez CBOS badania „Przesądy wciąż żywe”, wynika że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów, które zawierały się w sondażu. 16% ankietowanych, wskazało lęk przed liczbą „13”. Kolejnym argumentem potwierdzającym strach przed piątkiem 13-tego jest fakt, że aż 24% badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie czy zdarza im się zachowywać szczególną ostrożność tego dnia.

 

Czy rzeczywiście piątek 13-tego jest pechowy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę policyjne statystyki, to nie ma wątpliwości, że piątek jest dla kierowców najniebezpieczniejszym dniem tygodnia. W 2015 roku doszło do 32 967 wypadków drogowych, z czego aż 5510 (16,7%) wszystkich zdarzeń odnotowano właśnie w piątki. Dla porównania w – plasujące się na drugiej pozycji pod względem tragicznych zdarzeń na drodze – poniedziałki doszło do ok. 600 wypadków mniej niż w piątki. Rzecz jasna ma to swoje logiczne wyjaśnienie. Za przyczynę takiego stanu rzeczy należy uznać chociażby wzmożony ruch na drogach czy niekorzystne warunki pogodowe, niżeli przesąd związany z piątkiem 13-tego.

 

W zeszłym roku Towarzystwo ubezpieczeniowe Gothaer sprawdziło, czy rzeczywiście w piątki 13-tego dochodzi do większej liczby szkód komunikacyjnych, niż w „zwykłe piątki”. Pod uwagę, zostały wzięte szkody zgłaszane w latach 2010-2014. W przeciągu 5 lat w piątki 13-tego odnotowano łącznie 1198 zgłoszeń (6% procent więcej niż w pozostałe piątki). Przedstawiona różnica jest znikoma, dlatego nie warto sugerować się przesądami związanymi z tą datą.

 

Co ciekawe, z danych angielskiej policji opublikowanych na łamach The Telegraph jasno wynika, że Brytyjczycy w piątki 13-tego kierują się większą ostrożnością niż w pozostałe dni miesiąca. shutterstock_272033252Kierowcy są bardziej rozważni co przekłada się m. in. na większe bezpieczeństwo na drogach i mniejszą liczbę wypadków (jest ich prawie o połowę mniej, niż w dzień poprzedzający piątek 13-tego).  

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

7 dodatków do polisy turystycznej, o których nie miałeś pojęcia

7 dodatków do polisy turystycznej, o których nie miałeś pojęcia

Kiedy warto kupić Minicasco?

Kiedy warto kupić Minicasco?

Opóźnia się modernizacja systemu gromadzącego dane o pojazdach i kierowcach

Opóźnia się modernizacja systemu gromadzącego dane o pojazdach i kierowcach