Blog Ubezpieczeniowy13 maja 2016

Piątek 13-tego dniem pechowym?

13 maja jest jedynym w tym roku „pechowym piątkiem”. Czy rzeczywiście tego dnia należy ulec przesądom i pozostawić auto w garażu?

 

Piątek dla większości z nas jest najbardziej wyczekiwanym dniem w tygodniu. Jednak, gdy przypada trzynastego dnia miesiąca u niektórych budzi niepokój. Jest wiele interpretacji tłumaczących dlaczego akurat piątek 13-tego jest dniem pechowym. Już w czasach starożytnych trzynastka uznawana była za symbol zła. Dla przykładu w Egipcie wierzono, że drabina wiodąca do wieczności ma 13 stopni, a ludzkie życie składa się z 12 etapów, przy czym tym 13 miała być śmierć. Strach przed tą liczbą i irracjonalna wiara, że przynosi ona pecha posiada nawet swoją nazwę – triskaidekafobia.

 

Z przeprowadzonego przez CBOS badania „Przesądy wciąż żywe”, wynika że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów, które zawierały się w sondażu. 16% ankietowanych, wskazało lęk przed liczbą „13”. Kolejnym argumentem potwierdzającym strach przed piątkiem 13-tego jest fakt, że aż 24% badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie czy zdarza im się zachowywać szczególną ostrożność tego dnia.

 

Czy rzeczywiście piątek 13-tego jest pechowy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę policyjne statystyki, to nie ma wątpliwości, że piątek jest dla kierowców najniebezpieczniejszym dniem tygodnia. W 2015 roku doszło do 32 967 wypadków drogowych, z czego aż 5510 (16,7%) wszystkich zdarzeń odnotowano właśnie w piątki. Dla porównania w – plasujące się na drugiej pozycji pod względem tragicznych zdarzeń na drodze – poniedziałki doszło do ok. 600 wypadków mniej niż w piątki. Rzecz jasna ma to swoje logiczne wyjaśnienie. Za przyczynę takiego stanu rzeczy należy uznać chociażby wzmożony ruch na drogach czy niekorzystne warunki pogodowe, niżeli przesąd związany z piątkiem 13-tego.

 

W zeszłym roku Towarzystwo ubezpieczeniowe Gothaer sprawdziło, czy rzeczywiście w piątki 13-tego dochodzi do większej liczby szkód komunikacyjnych, niż w „zwykłe piątki”. Pod uwagę, zostały wzięte szkody zgłaszane w latach 2010-2014. W przeciągu 5 lat w piątki 13-tego odnotowano łącznie 1198 zgłoszeń (6% procent więcej niż w pozostałe piątki). Przedstawiona różnica jest znikoma, dlatego nie warto sugerować się przesądami związanymi z tą datą.

 

Co ciekawe, z danych angielskiej policji opublikowanych na łamach The Telegraph jasno wynika, że Brytyjczycy w piątki 13-tego kierują się większą ostrożnością niż w pozostałe dni miesiąca. shutterstock_272033252Kierowcy są bardziej rozważni co przekłada się m. in. na większe bezpieczeństwo na drogach i mniejszą liczbę wypadków (jest ich prawie o połowę mniej, niż w dzień poprzedzający piątek 13-tego).  

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 31 marca 2017

Sezon na jednoślady rozpoczęty

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 27 listopada 2015

Jaki jest średni koszt autocasco?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 31 lipca 2018

Czym się różnią Allriski?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 15 grudnia 2017

Jak branża ubezpieczeniowa zmienia Polskę?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 13 lutego 2020

Miłość w czasach ubezpieczeń

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę