Piątek 13-tego dniem pechowym?

W przeciągu 5 lat w piątki 13-tego odnotowano łącznie 1198 zgłoszeń - 6% procent więcej niż w pozostałe piątki

Admin Administrator Admin Administrator
Opublikowano: 13.05.2016, w kategorii:

13 maja jest jedynym w tym roku „pechowym piątkiem”. Czy rzeczywiście tego dnia należy ulec przesądom i pozostawić auto w garażu?

 

Piątek dla większości z nas jest najbardziej wyczekiwanym dniem w tygodniu. Jednak, gdy przypada trzynastego dnia miesiąca u niektórych budzi niepokój. Jest wiele interpretacji tłumaczących dlaczego akurat piątek 13-tego jest dniem pechowym. Już w czasach starożytnych trzynastka uznawana była za symbol zła. Dla przykładu w Egipcie wierzono, że drabina wiodąca do wieczności ma 13 stopni, a ludzkie życie składa się z 12 etapów, przy czym tym 13 miała być śmierć. Strach przed tą liczbą i irracjonalna wiara, że przynosi ona pecha posiada nawet swoją nazwę – triskaidekafobia.

 

Z przeprowadzonego przez CBOS badania „Przesądy wciąż żywe”, wynika że 54% dorosłych Polaków wciąż wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów, które zawierały się w sondażu. 16% ankietowanych, wskazało lęk przed liczbą „13”. Kolejnym argumentem potwierdzającym strach przed piątkiem 13-tego jest fakt, że aż 24% badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie czy zdarza im się zachowywać szczególną ostrożność tego dnia.

 

Czy rzeczywiście piątek 13-tego jest pechowy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę policyjne statystyki, to nie ma wątpliwości, że piątek jest dla kierowców najniebezpieczniejszym dniem tygodnia. W 2015 roku doszło do 32 967 wypadków drogowych, z czego aż 5510 (16,7%) wszystkich zdarzeń odnotowano właśnie w piątki. Dla porównania w – plasujące się na drugiej pozycji pod względem tragicznych zdarzeń na drodze – poniedziałki doszło do ok. 600 wypadków mniej niż w piątki. Rzecz jasna ma to swoje logiczne wyjaśnienie. Za przyczynę takiego stanu rzeczy należy uznać chociażby wzmożony ruch na drogach czy niekorzystne warunki pogodowe, niżeli przesąd związany z piątkiem 13-tego.

 

W zeszłym roku Towarzystwo ubezpieczeniowe Gothaer sprawdziło, czy rzeczywiście w piątki 13-tego dochodzi do większej liczby szkód komunikacyjnych, niż w „zwykłe piątki”. Pod uwagę, zostały wzięte szkody zgłaszane w latach 2010-2014. W przeciągu 5 lat w piątki 13-tego odnotowano łącznie 1198 zgłoszeń (6% procent więcej niż w pozostałe piątki). Przedstawiona różnica jest znikoma, dlatego nie warto sugerować się przesądami związanymi z tą datą.

 

Co ciekawe, z danych angielskiej policji opublikowanych na łamach The Telegraph jasno wynika, że Brytyjczycy w piątki 13-tego kierują się większą ostrożnością niż w pozostałe dni miesiąca. shutterstock_272033252Kierowcy są bardziej rozważni co przekłada się m. in. na większe bezpieczeństwo na drogach i mniejszą liczbę wypadków (jest ich prawie o połowę mniej, niż w dzień poprzedzający piątek 13-tego).  

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

PIBJA sprawdził czym się różnią oferty polis mieszkaniowych

PIBJA sprawdził czym się różnią oferty polis mieszkaniowych

Ubezpieczenie domu od pożaru

Ubezpieczenie domu od pożaru

„Pijani kierowcy sami płacą za wypadki” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Pijani kierowcy sami płacą za wypadki” – Gazeta Ubezpieczeniowa