Blog Ubezpieczeniowy7 listopada 2015

Jakie są terminy w przypadku likwidacji szkody?

Każde ubezpieczenie chroni nas przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych i niepewnych,  jednak chyba większość osób w duchu zakłada,  że nic złego nas nie spotka.  Czasami niestety zdarza się nieszczęście. Jeśli mieści się w zakresie ubezpieczenia to łagodzi to nieco przykre konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zlikwidować szkodę poprzez wypłatę odszkodowania.

                Warto wiedzieć co nieco na temat tego, czym jest likwidacja szkody i w jaki sposób przebiega, bo nigdy nie wiemy, kiedy ta wiedza przyda nam się w praktyce. Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, który w ciągu 7 dni od daty tego  zgłoszenia musi  podjąć stosowne kroki w celu ustalenia stanu faktycznego o zasadności złożonych roszczeń i wysokości  świadczenia. W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia TU ma obowiązek wypłacić świadczenie lub poinformować o niemożności  wypłaty odszkodowania w części lub w całości. Warto też pamiętać o tym, że za zwłokę należy się nam odszkodowanie, a odsetki za zwłokę wynoszą tu 13 procent w skali rocznej. Jest więc o co walczyć, tym bardziej, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe czasem zwlekają z wypłatą odszkodowania, na szczęście coraz rzadziej w ostatnich czasach.

                Na koniec przypominam, że po 3 latach od dnia w którym nastąpiła wymagalność roszczenia, ulega ono przedawnieniu, jeśli nie nastąpiły żadne okoliczności, które mogłyby przerwać bieg przedawnienia. Ów rozpoczyna się z chwilą, gdy osoba uprawniona dowiedziała się o zdarzeniu i przysługującym jej uprawnieniu do świadczenia z jego tytułu. Są to terminy, których należy przestrzegać, jeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym. Najlepiej jest zadbać o odpowiednie zgłoszenie sprawy od razu niż czekać.

                Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość zgłoszenia szkody przez formularz internetowy, co jest naprawdę dużym ułatwieniem. Dzięki temu wystarczy kilka chwil i można to zrobić. Ma to szczególne znaczenie dla osób poszkodowanych, które na przykład ze względu na stan zdrowia czy rekonwalescencję przebywają w szpitalach lub w inny sposób maja utrudnione poruszanie się.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 1 lutego 2016

Jaka jest najlepsza polisa na narty?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 13 sierpnia 2016

Polisa dla Olimpijczyka

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 7 listopada 2015

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy