Jakie są terminy w przypadku likwidacji szkody?

Każde ubezpieczenie chroni nas przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych i niepewnych,  jednak chyba większość osób w duchu zakłada,  że nic

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 07.11.2015, w kategorii:

Każde ubezpieczenie chroni nas przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych i niepewnych,  jednak chyba większość osób w duchu zakłada,  że nic złego nas nie spotka.  Czasami niestety zdarza się nieszczęście. Jeśli mieści się w zakresie ubezpieczenia to łagodzi to nieco przykre konsekwencje. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zlikwidować szkodę poprzez wypłatę odszkodowania.

                Warto wiedzieć co nieco na temat tego, czym jest likwidacja szkody i w jaki sposób przebiega, bo nigdy nie wiemy, kiedy ta wiedza przyda nam się w praktyce. Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, który w ciągu 7 dni od daty tego  zgłoszenia musi  podjąć stosowne kroki w celu ustalenia stanu faktycznego o zasadności złożonych roszczeń i wysokości  świadczenia. W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia TU ma obowiązek wypłacić świadczenie lub poinformować o niemożności  wypłaty odszkodowania w części lub w całości. Warto też pamiętać o tym, że za zwłokę należy się nam odszkodowanie, a odsetki za zwłokę wynoszą tu 13 procent w skali rocznej. Jest więc o co walczyć, tym bardziej, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe czasem zwlekają z wypłatą odszkodowania, na szczęście coraz rzadziej w ostatnich czasach.

                Na koniec przypominam, że po 3 latach od dnia w którym nastąpiła wymagalność roszczenia, ulega ono przedawnieniu, jeśli nie nastąpiły żadne okoliczności, które mogłyby przerwać bieg przedawnienia. Ów rozpoczyna się z chwilą, gdy osoba uprawniona dowiedziała się o zdarzeniu i przysługującym jej uprawnieniu do świadczenia z jego tytułu. Są to terminy, których należy przestrzegać, jeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym. Najlepiej jest zadbać o odpowiednie zgłoszenie sprawy od razu niż czekać.

                Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość zgłoszenia szkody przez formularz internetowy, co jest naprawdę dużym ułatwieniem. Dzięki temu wystarczy kilka chwil i można to zrobić. Ma to szczególne znaczenie dla osób poszkodowanych, które na przykład ze względu na stan zdrowia czy rekonwalescencję przebywają w szpitalach lub w inny sposób maja utrudnione poruszanie się.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

Obcokrajowcy na polskich drogach są coraz bardziej niebezpieczni

czerwiec 2015

czerwiec 2015

Skargi do Rzecznika Finansowego

Skargi do Rzecznika Finansowego