Los PIU w rękach Rady Ministrów
Wiele wskazuje na to, że już niedługo zniesienie obligatoryjnej przynależności do Polskiej Izby Ubezpieczeniowej może stać się faktem. Ostateczne rozstrzygniecie w tej kwestii pozostawiono Radzie Ministrów.
Ostatni projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej przedłożony przez Ministerstwo Finansów zakłada zniesienie obligatoryjnego charakteru PIU. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął akt i zarekomendował go Radzie Ministrów. W opinii resortu finansów PIU nie wywiązuje się z obowiązku prowadzenia baz danych zdarzeń i szkód, dlatego lepiej byłoby powierzyć ten obowiązek Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
PIU wyraża zdecydowany sprzeciw przeciwko zniesieniu obowiązkowego członkostwa zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w samorządzie ubezpieczeniowym. Uważa, że może to znacząco osłabić rolę reprezentacji ubezpieczycieli oraz ograniczyć skalę podejmowanych działań.
Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce.
Zrzesza ponad 60 firm (m.in. PZU. Warta, Compensa, InterRisk). Do jej zadań należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń. PIU działa od 1990 roku.
DW