Sumy gwarancyjne OC wzrosły

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 03.01.2017, w kategorii:

Od początku stycznia nowego roku decyzją Komisji Europejskiej zwiększyła się wysokość sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC.

Sumy gwarancyjne to granice wysokości finansowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem.  W OC określane są przepisami prawa i nie mogą być niższe od kwot, które wskazała Komisja Europejska.  Prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyjaśnił, że celem podwyższenia sum gwarancyjnych jest uwolnienie sprawcy zdarzenia drogowego od ciężaru wypłaty odszkodowań oraz jeszcze pełniejsza ochrona interesów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Granice finansowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem w przypadku szkody na osobie zostały podniesione do 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego oraz 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe. W przypadku szkody materialnej kwotę podwyższono do 1,22 mln euro na jedno zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych. W minionym roku wysokość minimalnych sum gwarancyjnych wynosiła: w przypadku szkody na osobie – 1 mln euro na poszkodowanego, 5 mln na jedno zdarzenie drogowe oraz w przypadku szkody materialnej – 1 mln euro na jedno zdarzenie drogowe, niezależnie od liczby poszkodowanych.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Nowy oddział Superpolisy w Zduńskiej Woli!

Nowy oddział Superpolisy w Zduńskiej Woli!

PwC: Ceny polis zmaleją ze względu na dyrektywę o dystrybucji ubezpieczeń

PwC: Ceny polis zmaleją ze względu na dyrektywę o dystrybucji ubezpieczeń

Projekt nowelizacji ustawy dystrybucyjnej przyjęty przez Senat

Projekt nowelizacji ustawy dystrybucyjnej przyjęty przez Senat