Strefa Agenta19 października 2016

Co zmienią nowe wytyczne w sprawie szkód osobowych?

Od stycznia przyszłego roku wejdą w życie nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego standaryzujące proces likwidacji szkód osobowych. Oznacza to kolejne obciążenia finansowe dla ubezpieczycieli. Puls Biznesu powołując się na stanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) szacuje, że dostosowanie do nowych wytycznych KNF może kosztować całą branżę nawet 1 mld zł. Najpewniej będzie to kolejny impuls do podnoszenia cen komunikacyjnego OC.

 

W roku ubiegłym wartość odszkodowań z tytułu komunikacyjnego OC wzrosła o 15% i sięgnęła rekordowej kwoty 6,8 mld zł. W skutek czego ubezpieczyciele odnotowali kolejny niechlubny rekord – 1 mld zł straty w tym segmencie. Doprowadziło to do wysokich podwyżek cen polis obowiązkowych dla właścicieli pojazdów. Z początkiem nowego roku zaczną obowiązywać rekomendacje shutterstock_88500481Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące szkód osobowych. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych. Jak nietrudno się jednak domyślić, dla ubezpieczycieli oznacza to kolejny wzrost wartości wypłacanych świadczeń.

 

Jakie będą skutki nowych wytycznych w sprawie szkód osobowych?

Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) standaryzacja procesu likwidacji szkód osobowych przyniesie ubezpieczycielom koszty sięgające nawet 1 mld zł. Nie ma wątpliwości, że na dodatkowych zobowiązaniach po stronie ubezpieczycieli najwięcej stracą portfele kierowców. Bowiem niemal pewne jest to, że nowe wytyczne resortu przełożą się na podwyżki ceny OC.

 

Dlaczego potrzebne są wytyczne?

Wchodzące z początkiem przyszłego roku rekomendacje dotyczące szkód osobowych są uzupełnieniem, a także rozwinięciem zagadnień z zakresu wytycznych dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych.

Zdaniem resortu o konieczności wprowadzenia rekomendacji przesądziła potrzeba zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Obecnie w przepisach brakuje kryteriów, jakimi należy kierować się przy określaniu wysokości wypłacanego z OC zadośćuczynienia. Wskutek czego ubezpieczyciele do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie i wycenie szkody niemajątkowej, podchodzą w sposób niejednolity. Efektem są rozbieżności w przyznawanych zadośćuczynieniach. Nowe wytyczne mają temu zapobiegać.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 28 lutego 2020

Nowy produkt kwartału

Czytaj dalej
Strefa Agenta 31 stycznia 2018

Mówi się w branży…

Czytaj dalej
Strefa Agenta 30 sierpnia 2016

Media o nas – Sierpień 2016

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy