Aktualności29 czerwca 2018

PBUK: Polscy kierowcy dużym zagrożeniem na zagranicznych drogach

Według danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) w ub. roku polscy kierowcy spowodowali za granicą ponad 65 tys. kolizji i wypadków wartych blisko 1,2 mld zł. W tej liczbie mieści się kilkaset zdarzeń spowodowanych przez sprawców jeżdżących bez OC.

Głównymi przyczynami zdarzeń są brawura, nadmierna prędkość i poczucie bezkarności. Znalazło to w 2017 r. przełożenie na spowodowanie 65,2 tys. kolizji i wypadków, co stanowi liczbę o 4,7% większą niż rok wcześniej. Wprawdzie dynamika wzrostu zagranicznych zdarzeń nieco wyhamowała, ale w ocenie Biura sam wzrost pozostaje zjawiskiem niepokojącym.

Średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18,1 tys. zł i była o 11% wyższa niż rok wcześniej. Skala problemu przekłada się na rosnące obciążenie polskiego rynku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, kieszeni klientów. W 2017 r. sięgnęło ono kwoty blisko 1,2 mld zł.  

Najwięcej szkód polscy zmotoryzowani spowodowali na terenie Niemiec – ponad 32,6 tys., czyli 50,1% wszystkich zdarzeń z winy kierujących polskimi pojazdami za granicą. Nieznacznie zmalała liczba podobnych kolizji i wypadków przypadających na drogi Wielkiej Brytanii – z 5 do 4,8 tys. (7,3%). Kolejne miejsca zajmują Francja (4,5 tys. szkód) i Włochy (4,4 tys. szkód). Łącznie w tych czterech krajach polscy kierowcy byli sprawcami 46,3 tys. zdarzeń, czyli 71,1% wszystkich kolizji i wypadków spowodowanych przez Polaków na zagranicznych drogach.

Dodatkowo w ubiegłym roku ponownie nastąpił wzrost liczby zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi bez ważnego OC ppm. PBUK odnotowało w ubiegłym roku 415 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód – to o prawie 12,5% więcej niż w roku poprzednim (369). Pierwszy raz od 2011 r. liczba takich zdarzeń przekroczyła poziom 400 zgłoszeń w skali roku. PBUK, regulujący zobowiązania z tego tytułu, zmuszony był przeznaczyć aż 11,9 mln zł na zaspokojenie roszczeń – to o ponad 25% więcej niż rok wcześniej (9,4 mln zł).

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 6 października 2017

Szkolne NNW już nie tak popularne?

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę