PBUK: Polscy kierowcy dużym zagrożeniem na zagranicznych drogach

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 29.06.2018, w kategorii:

Według danych Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) w ub. roku polscy kierowcy spowodowali za granicą ponad 65 tys. kolizji i wypadków wartych blisko 1,2 mld zł. W tej liczbie mieści się kilkaset zdarzeń spowodowanych przez sprawców jeżdżących bez OC.

Głównymi przyczynami zdarzeń są brawura, nadmierna prędkość i poczucie bezkarności. Znalazło to w 2017 r. przełożenie na spowodowanie 65,2 tys. kolizji i wypadków, co stanowi liczbę o 4,7% większą niż rok wcześniej. Wprawdzie dynamika wzrostu zagranicznych zdarzeń nieco wyhamowała, ale w ocenie Biura sam wzrost pozostaje zjawiskiem niepokojącym.

Średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18,1 tys. zł i była o 11% wyższa niż rok wcześniej. Skala problemu przekłada się na rosnące obciążenie polskiego rynku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, kieszeni klientów. W 2017 r. sięgnęło ono kwoty blisko 1,2 mld zł.  

Najwięcej szkód polscy zmotoryzowani spowodowali na terenie Niemiec – ponad 32,6 tys., czyli 50,1% wszystkich zdarzeń z winy kierujących polskimi pojazdami za granicą. Nieznacznie zmalała liczba podobnych kolizji i wypadków przypadających na drogi Wielkiej Brytanii – z 5 do 4,8 tys. (7,3%). Kolejne miejsca zajmują Francja (4,5 tys. szkód) i Włochy (4,4 tys. szkód). Łącznie w tych czterech krajach polscy kierowcy byli sprawcami 46,3 tys. zdarzeń, czyli 71,1% wszystkich kolizji i wypadków spowodowanych przez Polaków na zagranicznych drogach.

Dodatkowo w ubiegłym roku ponownie nastąpił wzrost liczby zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi bez ważnego OC ppm. PBUK odnotowało w ubiegłym roku 415 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód – to o prawie 12,5% więcej niż w roku poprzednim (369). Pierwszy raz od 2011 r. liczba takich zdarzeń przekroczyła poziom 400 zgłoszeń w skali roku. PBUK, regulujący zobowiązania z tego tytułu, zmuszony był przeznaczyć aż 11,9 mln zł na zaspokojenie roszczeń – to o ponad 25% więcej niż rok wcześniej (9,4 mln zł).

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Jakie ubezpieczenie na zimowy urlop?

Jakie ubezpieczenie na zimowy urlop?

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Wybierasz się samochodem za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wybierasz się samochodem za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu!